2 Volba šéfa komise pro GIBS

Je to politický převrat, ANO nenápadně přebírá moc, říká Bartošek

ROZHOVOR

Témata: , , , , ,

Opozice ztrácí možnosti kontroly vlády, vláda ovládá bezpečnostní složky a probíhá politický převrat. I takové reakce zaznívají poté, co do čela sněmovní komise pro GIBS zvolila sněmovna poslance vládního hnutí ANO Jiřího Maška. Opoziční poslanci se shodují, že jde o porušení dohod i zvyklostí a připomínají nedávnou rezignaci ředitele GIBS Michala Murína. Ten odstoupil po sporu s premiérem Andrejem Babišem, který oznámil úmysl Murína dočasně zprostit služby. „ANO omezuje opozici v možnosti ji kontrolovat,“ říká v rozhovoru pro deník Echo24 místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Ve středu od vás zaznělo, že v Česku probíhá politický převrat. Proč si to myslíte?

Hnutí ANO podle mě postupně a nenápadně přebírá moc a omezuje opozici v možnosti ji kontrolovat. Dochází k personálním změnám na důležitých pozicích a to je strategie, kterou hnutí ANO zastává. Jde o obsazování důležitých pozic lidmi spřízněnými s jednou politickou stranou.

Dále čtěte: Místo komunisty Ondráčka Mašek z ANO. Komise pro GIBS má nového předsedu

Podle vás tedy měl být do čela komise pro GIBS zvolen zástupce opozice?

Ano. V předchozím i v tomto kole bylo možné zvolit někoho z té reálné opozice. Ve středu byla možnost hlasovat pro poslankyni ODS nebo pirátského poslance. Nestalo se tak. A hnutí ANO se stále tváří, že neví, kdo tvoří tu sněmovní hlasovací koalici. Přestože řada případů jasně ukazuje, že společně hlasuje ANO s komunisty a extremisty z SPD. A nejde jen o sněmovní komisi pro GIBS. V čele bezpečnostního výboru je poslanec SPD Radek Koten a v čele hospodářského výboru předseda klubu SPD Radim Fiala.

Dodejme, že středeční volba předsedy komise pro GIBS byla tajná a nelze přesně určit, jak kdo hlasoval. Opozice dnes nemůže kontrolovat moc vlády v demisi tím, že by jí vyslovila nedůvěru. Zbývají opozici nějaké jiné možnosti kontroly?

Proto mluvím o politickém převratu. Z mého pohledu hnutí ANO a šéf Andrej Babiš v podstatě vytlačují kontrolní mechanismy z parlamentní demokracie. To je věc, která se vždy do budoucna vymstila. Ať už jde o enormní tlak na šéfa GIBS Michala Murína, který se rozhodl po zdravotních problémech odstoupit. Jde ale i o středeční zvolení člena hnutí ANO předsedou kontrolní komise pro GIBS. A to v době, kdy je premiér trestně stíhán. Tedy v době, kdy je zásadní, aby byla zajištěna nezávislost činnosti policie a orgánů činných v trestním řízení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: GIBS bude kontrolovat poslanec ANO. Opozice mluví o státním převratu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.