Je to politický převrat, ANO nenápadně přebírá moc, říká Bartošek

Volba šéfa komise pro GIBS

Je to politický převrat, ANO nenápadně přebírá moc, říká BartošekROZHOVOR
Jan Bartošek Foto:

FOTO: WEB KDU-ČSL

2
Domov

Karolína Vaverková

Opozice ztrácí možnosti kontroly vlády, vláda ovládá bezpečnostní složky a probíhá politický převrat. I takové reakce zaznívají poté, co do čela sněmovní komise pro GIBS zvolila sněmovna poslance vládního hnutí ANO Jiřího Maška. Opoziční poslanci se shodují, že jde o porušení dohod i zvyklostí a připomínají nedávnou rezignaci ředitele GIBS Michala Murína. Ten odstoupil po sporu s premiérem Andrejem Babišem, který oznámil úmysl Murína dočasně zprostit služby. „ANO omezuje opozici v možnosti ji kontrolovat,“ říká v rozhovoru pro deník Echo24 místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Ve středu od vás zaznělo, že v Česku probíhá politický převrat. Proč si to myslíte?

Hnutí ANO podle mě postupně a nenápadně přebírá moc a omezuje opozici v možnosti ji kontrolovat. Dochází k personálním změnám na důležitých pozicích a to je strategie, kterou hnutí ANO zastává. Jde o obsazování důležitých pozic lidmi spřízněnými s jednou politickou stranou.

Dále čtěte: Místo komunisty Ondráčka Mašek z ANO. Komise pro GIBS má nového předsedu

Podle vás tedy měl být do čela komise pro GIBS zvolen zástupce opozice?

Ano. V předchozím i v tomto kole bylo možné zvolit někoho z té reálné opozice. Ve středu byla možnost hlasovat pro poslankyni ODS nebo pirátského poslance. Nestalo se tak. A hnutí ANO se stále tváří, že neví, kdo tvoří tu sněmovní hlasovací koalici. Přestože řada případů jasně ukazuje, že společně hlasuje ANO s komunisty a extremisty z SPD. A nejde jen o sněmovní komisi pro GIBS. V čele bezpečnostního výboru je poslanec SPD Radek Koten a v čele hospodářského výboru předseda klubu SPD Radim Fiala.

Dodejme, že středeční volba předsedy komise pro GIBS byla tajná a nelze přesně určit, jak kdo hlasoval. Opozice dnes nemůže kontrolovat moc vlády v demisi tím, že by jí vyslovila nedůvěru. Zbývají opozici nějaké jiné možnosti kontroly?

Proto mluvím o politickém převratu. Z mého pohledu hnutí ANO a šéf Andrej Babiš v podstatě vytlačují kontrolní mechanismy z parlamentní demokracie. To je věc, která se vždy do budoucna vymstila. Ať už jde o enormní tlak na šéfa GIBS Michala Murína, který se rozhodl po zdravotních problémech odstoupit. Jde ale i o středeční zvolení člena hnutí ANO předsedou kontrolní komise pro GIBS. A to v době, kdy je premiér trestně stíhán. Tedy v době, kdy je zásadní, aby byla zajištěna nezávislost činnosti policie a orgánů činných v trestním řízení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: GIBS bude kontrolovat poslanec ANO. Opozice mluví o státním převratu