6 Silný vítr

Vítr o síle orkánu. Stovky tisíc domácností se ocitly bez proudu, vítr odnášel i střechy

, , AKTUALIZUJEME

Témata:

Počet míst, kde stále nebyla obnovena dodávka elektřiny po silném nočním větru, klesá, aktuálně je jich asi 90 000. Kalamitní stav kvůli výpadkům proudu ale přes zlepšení stavu nadále platí ve většině Česka. Vyplývá to z vyjádření distributorů na dotaz ČTK. Distribuční společnost ČEZ kolem 12:30 evidovala 70 000 odběrných míst bez elektřiny, v noci to bylo na 350 000. Pokles počtu domácností bez proudu hlásí také další distributor E.ON, a to z ranních 75 000 asi na 20 000 kolem poledne.

„V případě, že přestane foukat, jakože podle hydrometeorologů má – výstraha měla platit do pondělního dopoledne, tak věříme, že se situace uklidní a číslo se bude nadále snižovat,“ řekla ČTK už dopoledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firmě se podle ní daří poruchy postupně opravovat. Situaci někde komplikuje hůře přístupný terén, uvedla.

Po poledni dodala, že nejvíce poruch firma řeší v Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Celkem na svém zásobovacím území eviduje ještě 250 poruch. „Na naše distribuční call centrum jsme od půlnoci přijali přes 12 000 hlášení o poruchách,“ doplnila.

„Nejhorší situace je v jižních Čechách, kde stále máme 35 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je tu 10.600 domácností. Nejvíce zasaženými regiony jsou Českokrumlovsko, Prachaticko, Písecko a Jindřichohradecko. Na Vysočině evidujeme v současné době 23 poruch na vedení vysokého napětí, které omezují asi 6500 domácností. Nejvíce je zasaženo Jihlavsko,“ doplnila po 12:00 mluvčí E.ON Martina Slavíková. Bez elektřiny je podle ní stále také zhruba 3000 domácností na jižní Moravě, a to zejména na Blanensku.

E.ON má podle ní aktuálně v terénu na 300 pracovníků, kteří postupně poruchy odstraňují. „Pro urychlení oprav využíváme i externí dodavatele. Situaci na mnoha místech komplikuje podmáčený a hůře přístupný terén, navíc na Vysočině napadl sníh a na silnicích je námraza,“ dodala.

Žádné problémy se silným větrem naopak nezaznamenala Pražská energetika, většina elektrického vedení je totiž v hlavním městě vedena pod zemí. „V Praze, včetně okrajových částí, kde je venkovní vedení, je všechno v pořádku,“ řekl ČTK mluvčí firmy Petr Holubec.

V poslední době postihly výpadky elektřiny statisíce lidí například v říjnu 2017, kdy se bez elektřiny ocitlo až půl milionu lidí. Silný vítr si tehdy vyžádal dokonce dva životy. Největší výpadky elektrické energie způsobené větrem za poslední dekády pak postihly Českou republiku během orkánů Kyrill (leden 2007) a vichřice Emma (březen 2008), kdy výpadky elektrické sítě postihly na vrcholu kalamity téměř milion lidí.

Orkán na Sněžce

„Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Ve tři hodiny ráno tam dosahoval 57,4 metru za vteřinu (206,6 km/h). V Královéhradeckém kraji to bylo nejvíce,“ řekl Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Podle něj je to letos nejvyšší naměřená hodnota větru v Královéhradeckém kraji. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.