„Maďarsko stojí na straně Maďarska.“ Orbán odpověděl na výčitky Zelenského
ORBÁN K UKRAJINĚ
Maďarsko je v rusko-ukrajinské válce na straně míru a na straně Maďarska, řekl po summitu Evropské unie (EU) a Severoatlantické aliance (NATO) premiér Viktor Orbán. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na summitu kritizoval Maďarsko kvůli nedostatečné pomoci Ukrajině, chce podle Orbána pouze to, aby celý svět sdílel jeho bolest.
Maďarský premiér Viktor Orbán po summitu EU a NATO uvedl, že Maďarsko chce převážně prosazovat a chránit své národní zájmy. „Nesmíme být lhostejní k lidskému utrpení a milionům lidí v nesnázích. Zároveň ale existují určité maďarské zájmy a ty může válka vedle nás ohrozit,“ řekl maďarský premiér. „V důsledku toho jsme v nebezpečné situaci, ale stojíme na straně Maďarska a díváme se na situaci maďarskou hlavou a z maďarské perspektivy,“ dodal s tím, že Maďarsko chce zůstat mimo válku.
Souhlasí tak se stanoviskem NATO, které prohlásilo, že se nechce účastnit války na Ukrajině. Pokud existují nějaké země, které by se chtěly ve válce více angažovat, mělo by to podle Orbána být na jejich vlastní odpovědnost.
Maďarsko souhlasilo s ekonomickými sankcemi EU, které byly uvaleny na Rusko poté, co provedlo invazi na Ukrajinu. Podle Orbána jde o pochopitelný krok, pokud chce EU Ukrajině pomoci a co nejdříve obnovit mír. Ten podle něj nelze obnovit zavedením sankcí, které „bolí“ Maďarsko více než Rusy.
„Pokud se sankce rozšíří i na energetiku, maďarská ekonomika se dostane pod neúnosný tlak, zatímco Rusové si toho možná sotva všimnou,“ uvedl Orbán. Podle něj Maďarsko dalo jasně najevo, že rozšíření sankcí na energetiku není vhodným krokem.
Maďarský premiér se vyjádřil i ke slovům nespokojenosti, které na jeho adresu během summitu pronesl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Přímo na Orbána se obrátil kvůli tomu, že jeho vláda odmítá Kyjevu pomoci s dodávkami zbraní a nechce ani dovolit, aby byly přes maďarské území převáženy. „Musíte se sami rozhodnout, s kým jste. Zda na straně Moskvy, nebo Kyjeva,“ vzkázal Zelenskyj Orbánovi během svého vstupu na summitu.
Ukrajinský prezident vzpomínal na Budapešť a na nábřeží Dunaje, na jehož dlažbě jsou připevněné bronzové boty. Jde o připomínku obětí po řádění nacistů a jejich maďarských následovníků. „Viktore, víš, co se děje v Mariupolu?“ oslovil Zelenskyj přímo Orbána. „Jestli můžeš, jdi na nábřeží k Dunaji a podívej se na ty boty. I v dnešním světě znovu nastalo masové zabíjení. A dnes to dělá Rusko,“ přesvědčoval Zelenskyj maďarského premiéra.
Viktor Orbán reagoval s odstupem. „Je třeba pochopit, že Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby celý svět sdílel jeho bolest a šel dál než k pomoci uprchlíkům tím, že si přivlastní ukrajinskou pozici a bezodkladně zasáhne,“ vysvětloval Orbán. „Je naprosto pochopitelné, že Ukrajinci žádají o vstup NATO, vstup aliance do války ve vzduchu a vyslání zbraní,“ řekl Orbán. Jeho země se ale podle něj do války jiným způsobem než jako pomoc uprchlíkům nezapojí, je to proti národním zájmům Maďarska.
„Na otázku: na čí straně stojí Maďarsko, odpovídám: Maďarsko stojí na straně Maďarska,“ dodal Orbán. Zároveň ale Orbán připustil, že Maďarsko je členem NATO, která je jednotnou a silnou aliancí. „Je skutečně velmi silná. Silnější než Rusko,“ dodal premiér Viktor Orbán s tím, že spojenectví v NATO je nejsilnější zárukou bezpečnosti na světě.
Český premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti se Zelenského kritikou Maďarska na summitu EU a NATO připomněl, že Budapešť ve všech rozhodujících věcech souvisejících s Ukrajinou v EU i v NATO zachovává jednotu s ostatními. A to je podle Fialy v tuto chvíli nejdůležitější.
Vůči Budapešti se vymezila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). V pátek oznámila, že nepojede do Maďarska na jednání ministrů Visegrádské čtyřky, aby nezasahovala do vrcholící maďarské volební kampaně. „Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev,“ uvedla Černochová.