Muslimská lékařka podpořila Johnsona: „Za burky by se neměl omlouvat“

Proti náboženskému dogmatismu

Muslimská lékařka podpořila Johnsona: „Za burky by se neměl omlouvat“NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská lékařka s pákistánskými kořeny Qanta Ahmedová se v rozhovoru pro britskou veřejnoprávní televizi BBC postavila za bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Ten ve svém pondělním komentáři napsal, že ženy v burkách vypadají jako „poštovní schránky“ a „bankovní lupiči“, za což se na něj snesla kritika ze všech stran, včetně od premiérky Theresy Mayové. Ahmedová, která pracuje v nemocnici v USA a pravidelně se vyjadřuje k otázce ženských práv muslimských žen, však odmítá, že by se měl Johnson za svá slova omluvit.

Doslova společenskou paniku strhl pondělní komentář Borise Johnsona pro deník The Daily Telegraph. Ačkoliv v něm paradoxně vyslovil nesouhlas se zákazem zahalování obličeje na veřejnosti, jaký nedávno zavedlo Dánsko, poněkud posměšně se v něm vyjádřil k podobě burek, tedy tradičního muslimského oděvu pro ženy, který zakrývá celé tělo, hlavu i tvář. Za popis svého dojmu z oděvů Johnsona zkritizovali jak jeho kolegové z Konzervativní strany, tak i premiérka Mayová. Jejich výzvu k omluvě však nevyslyšel.

Na Johnsonovu obranu se již postavil přední britský muslimský reformátor Maajid Nawaz a též herec Rowan Atkinson, známý z komediálního seriálu Mr. Bean. Nyní se k nim přidala i britská lékařka Qanta Ahmedová, která sama sebe označuje za praktikující muslimku. V rozhovoru připomněla, že Korán ženám nenařizuje zakrývat si obličej, hovoří se v něm pouze o „cudném klopení zraku“. Mělo by se tak jednat pouze o výzvu ke způsobu chování, nikoli k doslovnému zahalování.

Ahmedová dále zmínila, že si v zahalování muslimek všímá i určitého trendu. „Nárůst zakrývání obličeje je něco, co vidíme čím dál více na Západě, zatímco u žen v muslimském světě se to snižuje,“ vysvětlila s tím, že například Maroko již výrobu a prodej burek z bezpečnostních důvodů zakázalo. O situaci v Maroku jsme psali zde.

Ahmedová jednoznačně tvrdí, že by se bývalý šéf britské diplomacie omlouvat neměl. A to ani navzdory kritice z řad členů britského parlamentu. Ostře proti Johnsonovi vystoupila například stínová ministryně za ženská práva a rovné příležitosti Naz Shahová, která jeho slova v dopisu předsedovi Konzervativní strany Brandonu Lewisovi označila za „islamofobní“.

„Tvrzení, že je zde islamofobie a dochází k marginalizaci a viktimizaci britských a amerických muslimek, považuji za odporné. Spojené státy americké a Spojené království muslimkám zajišťují více občanské svobody, více prostoru, více příležitostí, finanční nezávislosti, sexuální a reprodukční nezávislosti – tedy práv, která muslimské země ženám odpírají,“ uvedla k nařčení Johnsona z islamofobie britská lékařka. „Islamofobie“ je dle jejích slov pojem, který se používá k ochraně islamismu – tedy politického islámu – od kritiky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Johnson a burky: neomlouvat se a neustupovat

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články