Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíš zemřelo přes 60 nelegálních kopáčů

Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíš zemřelo přes 60 nelegálních kopáčůNOVÉ
Svět

Neštěstí v dole

Echo24

V zatopených zlatých dolech v Zimbabwe nejspíš zemřelo více než 60 horníků. S odvoláním na informace zveřejněné ministrem veřejných prací a místní vládou to v pátek uvedl deník Herald. Neštěstí se stalo v úterý, kdy protržená hráz zaplavila systém podzemních šachet u města Kadoma. V dolech pracovali nelegální kopáči.

Záchranáři se od středy snaží pomocí pump snížit hladinu vody v podzemí, aby se mohli dostat k zaplaveným lidem. Zatím se jim to ale nepodařilo, proto se předpokládá, že pohřešovaní horníci v až 100 metrů hlubokých šachtách nepřežili. Úřady původně odhadovaly, že pod zemí bylo v době protržení hráze asi 20 až 30 lidí.

V pátek ministr July Moyo uvedl, že pohřešovaných je 60 až 70. Prezident Emmerson Mnangagwa vyhlásil kvůli neštěstí v dolech v lokalitě Battlefields stav katastrofy.

Doly se nacházejí ve středním Zimbabwe, asi 180 kilometrů západně od metropole Harare. Pracovali v nich nelegální horníci, kteří se do hledání drahého kovu pouštějí na vlastní nebezpečí, často s žádným nebo nedostatečným vybavením. Při práci nedodržují bezpečnostní standardy a při pobytu v podzemí se nemohou spolehnout na žádnou podporu. Navzdory velkým rizikům se kvůli vysoké nezaměstnanosti za prací ve zlatých dolech stahuje obrovské množství lidí, napsala agentura AP.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Řidič najížděl ve Vídni do chodců, po střelbě policistů zemřel v nemocnici

Čtěte také: Za posledních 24 hodin zemřelo ve válečné ukrajinské zóně pět lidí. Nejkrvavější bilance od prosince

Související články