VIDEO: Hit sociálních sítí: Malý nosorožec chrání svoji matku před lidmi

Jižní Afrika

VIDEO: Hit sociálních sítí: Malý nosorožec chrání svoji matku před lidmiNOVÉ
Mládě nosorožce brání svoji matku Foto:

Foto: Printscreen z Youtube (The Dodo)

1
Svět
Sdílet:

Sociální sítě zaplavilo video z Jižní Afriky. Malý nosorožec se na něm snaží zabránit veterinářům, aby ošetřili jeho matku, která měla zraněnou nohu. Lidé video sdílí týden poté, co se konal ceremoniál na uctění památky posledního samce severního bílého nosorožce Súdána. Pětačtyřicetileté zvíře patřilo zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. 

Na videu je vidět, jak mládě nosorožce s  ještě nedorostlými rohy běží proti dvěma mužům z veterinárních služeb pro divoká zvířata (Kifaru Wildlife Veterinarian Services), kteří chtěli jeho matku vyšetřit, samice potřebovala ošetřit nohu. Jen se ji ale snažili očistit, opět se jim to snažilo mládě překazit.

Před čtrnácti dny byl kvůli zhoršení zdravotního stavu utracen poslední samec severního bílého nosorožce Sudána, který patřil zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. V neděli 1. dubna se konal v keňské rezervaci Ol Pejeta smuteční ceremoniál. Súdána bude v rezervaci připomínat pomníček.

Na světě zbývají již jen dvě samice severního bílého nosorožce, které rovněž žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Jde o Sudánovu dceru Najin a její dceru Fatu. Obě patří zoo ve Dvoře Králové, která je do Keni i se Sudánem a dalším samcem Sunim s cílem záchrany druhu odvezla v roce 2009. Suni uhynul o pět let později. Smrt posledního samce nic nemění na tom, že vědci se budou dál snažit zachránit druh umělou reprodukcí, už předtím považovanou za poslední nadějí. Využít budou moci i vzorky spermatu dříve odebrané Sudánovi.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi přes 2300 kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat. Naopak nosorožec jižní bílý je příkladem úspěšného snažení ochránců přírody. Asi před sto lety těchto zvířat zbývalo jen několik desítek, nyní je jich zhruba 20 000.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Svůdce z Česka. Poslední nosorožec je na seznamce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články