ANO má v Brně problém, který zřejmě vyvrcholí zrušením organizace. Svou roli má i Faltýnek
PROTIKORUPČNÍ HNUTÍ?
Andrej Babiš zakládal hnutí ANO s přívlastkem „protikorupční“. Brněnská kauza „stoka“ však ukazuje, že mají praktiky některých komunálních politiků hnutí podobné rysy, které Babiš vyčítal tradičním politickým stranám. Patří mezi ně korupce či propojenost komunálních politiků s kriminálním podsvětím. Jelikož to brněnské ANO Babišovi „kazí“, rozhodl se premiér hodit celou organizaci přes palubu.
Babiš navrhne předsednictvu zrušení brněnské organizace hnutí a její nové vytvoření. Nechce prý totiž v hnutí lidi, kteří mohou být napojení na pochybné kauzy. Loni po razii policie na radnici v Brně-středu skončil kvůli podezření z korupce ve vazbě bývalý místostarosta Jiří Švachula (zvolen za ANO). Podle Babiše by měl být i mimořádný krajský sněm, který si zvolí nové krajské předsednictvo.
„Neobětoval jsem deset let života na to, aby to finále někdo kazil,“ komentoval své rozhodnutí na Twitteru.
Neobětoval jsem deset let života na to, aby to finále někdo kazil. https://t.co/Jn0LDLsSUu
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 11, 2020
Brněnské aféry hnutí ANO se dostaly znovu na povrch, když před nedávnem vystoupil z hnutí bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Ten patřil mezi populární osobnosti hnutí ANO a v roce 2018 dokázal obhájit vítězství v komunálních volbách, koalici se mu však sestavit nepodařilo. Svojí popularitu tak měl využít v podzimních krajských volbách jako lídr kandidátky ANO. Vítězství v krajských volbách je pro nestabilní jihomoravské ANO velmi zásadní téma.
Vnitrostranický střet začal právě u tvorby kandidátky do krajských voleb. Do toho přišla kauza místostarosty Švachuly. V Brně podle kriminalistů fungovala v letech 2014 až 2019 organizovaná zločinecká skupina, v jejímž čele stál Jiří Švachula (ANO), místostarosta městské části Brno-střed. Na jaře 2019 zasáhli policisté a skupinu podnikatelů a politiků pozatýkali. Jiří Švachula skončil ve vazbě, odkud se dodnes nedostal. Hrozí mu 15 let vězení. Podle státního zástupce ovlivnili stovky zakázek za téměř půl miliardy a na úplatcích si za to nechali zaplatit téměř 47 milionů korun.
V kauze figuruje také jméno Jiřího Faltýnka, syna místopředsedy ANO Jaroslava. Faltýnek mladší je zastupitelem Brna, byl i ve vedení městské firmy Teplárny Brno, kterého se týkají prošetřované zakázky. Předsednictvo hnutí ANO proto v květnu vyhovělo jeho žádosti a zastavilo mu členství v hnutí.
Vokřál v uplynulých týdnech navrhoval zrušení tří brněnských buněk ANO – v Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích. Důvodem bylo mimo jiné napojení na lidi, kteří figurovali v kauze Stoka. Předsednictvo hnutí ANO ale v květnu zrušilo své březnové rozhodnutí o rozpuštění tří těchto brněnských organizací. Manažer hnutí a poslanec Jan Richter tehdy uvedl, že to bylo kvůli procesní chybě, v očistném procesu v jihomoravské organizaci chce ale podle něj hnutí pokračovat.
Faltýnek byl na Švachulově straně
Babiš si v souvislosti s brněnskou organizací stěžoval, že přestože o problémech dlouhodobě věděla, neřešila je. „Vedení této organizace o problému dlouho vědělo, ale přehlíželo ho a neřešilo. Přitom je to jejich kompetence a povinnost. Lidí, kteří poškozují jméno našeho hnutí, se musíme zbavit,“ řekl Babiš.
Vokřál přitom ještě s krajskou předsedkyní Taťánou Malou před volbami v roce 2018 řešili s Jaroslavem Faltýnkem, že by problematický Švachula neměl být na kandidátce.
„Byli jsme s Taťánou Malou v Praze u pana Faltýnka, když jsme řešili kandidátku na Brno-střed. Oba jsme byli toho názoru, že by tam být neměl,“ sdělil Vokřál pro Aktuálně.cz. Faltýnek měl ale Švachulu podržet a ten pak mohl v městské části Brno-střed kandidovat. Sám Faltýnek ale tvrdí, že chtěl sám Švachulu z kandidátky odstranit.
O Babišově návrhu bude rozhodovat předsednictvo
Babiš uvedl, že se předsednictvo ANO sejde v úterý a o jeho návrhu rozhodne. „Jsem přesvědčen, že většina členů brněnské organizace jsou slušní lidé, kteří vstupovali do hnutí s ideály, které jsme propagovali. Ale bohužel kolegové z kraje to nepohlídali a přišli lidé, kteří zásadním způsobem pokazili naši pověst a má to negativní vliv na naše hnutí jako celek,“ uvedl Babiš. Doplnil, že Švachula přišel před šesti lety, tehdy byl krajským předsedou bývalý poslanec Bohuslav Chalupa.
Babiš navrhuje i mimořádný krajský sněm, který si v tajné volbě zvolí nové vedení. Nyní vede krajskou organizaci poslankyně Taťána Malá. Podle Babiše je možné, že si krajská organizace zvolí vedení stejné, musí mít ale důvěru, aby mohlo začít pracovat na vytvoření nové brněnské organizace. Malá řekla, že zrušení brněnské organizace je asi nejvhodnější řešení, pro které se klonilo víc členů. „Budeme postupovat podle toho, jak rozhodne předsednictvo,“ uvedla Malá. Zda bude znovu kandidovat na předsedkyni, považuje zatím za předčasné. Brněnská předsedkyně ANO Karin Karasová uvedla, že situace je na pováženou. „V tomto momentě se ale nepřikláním k ničemu, musíme si utřídit myšlenky,“ uvedla Karasová.
Babiš uvedl, že hlavním cílem hnutí ANO je vyhrát ve volbách do Sněmovny v příštím roce. „Neobětoval jsem deset let mého života na to, aby to finále někdo pokazil. A pokud krajské organizace vybírají lidi, kteří mají různé přešlapy a má to negativní vliv na hnutí, tak jsem jasně řekl, že už nebudu takové věci tolerovat,“ řekl Babiš.