VIDEO: Smrt černocha Floyda žene davy do ulic. Policisté v New Yorku najeli do lidí
PROTESTY V USA
Kvůli trvajícím nepokojům vyvolaným násilnou smrtí černocha George Floyda byl vyhlášen noční zákaz vycházení již ve 25 městech v 16 amerických státech, uvedl dnes web televize CNN. Během protestů v Indianapolisu byli postřeleni tři lidé a jeden člověk zemřel. Newyorský starosta Bill de Blasio odsoudil incident, při němž dva vozy newyorské policie NYPD vjely do davu.
Média si všímají útoků na novináře, kteří nepokoje pokrývají, a to ze strany policie i demonstrantů. Násilí některých protestů dnes odsoudil demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden.
Wtf!!! #BlacklivesMaters #brooklynprotest pic.twitter.com/S1oet8JC0x
— Pierre G. (@pgarapon) May 31, 2020
Zákaz vycházení byl vyhlášen mimo jiné ve městech Los Angeles, Philadelphie, Atlanta, Denver či Seattle. V Minneapolisu, kde protesty začaly, platilo toto opatření již předchozí noc, protestující ho ale nedodržovali. Ve více než desítce států byla mimořádně aktivována národní garda, která je jednou z rezervních složek amerických ozbrojených sil. Pentagon je připraven nasadit vojenskou policii. Nasazením armády v sobotu pohrozil prezident Donald Trump, podle nějž musí státy a města tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím.
V centru Indianapolisu byli během sobotních protestů postřeleni nejméně tři lidé a jeden člověk zemřel, informoval šéf tamní policie Randal Taylor. Policie věc vyšetřuje a nabádá občany, aby se oblasti vyhnuli, dodal. Není jasné, zda střelba souvisí s protesty. Podle twitteru místní policie nestříleli muži zákona.
Kritiku vyvolal incident, při němž do demonstrantů najely dva vozy newyorské policie. Dav se jednomu z aut pokusil zahradit cestu zábranou a lidé na něj házeli předměty. „Přál bych si, aby to policisté byli neudělali,“ řekl k tomu newyorský starosta a dodal, že k videu chybí kontext. „Znepokojující“ situaci ale podle něj vyvolali protestující lidé, kteří vozu zatarasili cestu.
CNN a další média si všímají násilí namířeného proti novinářům, kteří události pokrývají. Někteří z nich byli též zatčeni. V Denveru byl například tým televize KMGH TV zasažen gumovými projektily a slzným plynem. Ve Phoenixu obtěžoval reportérku Brianu Whitneyovou jeden z protestujících během živého vstupu. Agentura Reuters dnes informovala, že v sobotu večer byli v Minneapolisu raněni gumovými projektily dva členové jejího televizního štábu.
THIS IS NOT OKAY.
— Briana Whitney (@BrianaWhitney) May 30, 2020
This is the moment I was intentionally tackled by this man while I was on air trying to report what was happening during the protest at Phoenix PD headquarters. I feel violated, and this was terrifying.
Let us do our jobs. We are trying our very best #azfamily pic.twitter.com/bHXwbnDVPB
„Demonstrovat proti takové (policejní) brutalitě je právo a nutnost. Je to svrchovaně americká reakce,“ reagoval na protesty demokratický kandidát do Bílého domu Biden v komuniké. „Americkou reakcí ale není zakládání požárů ve městech ani bezdůvodná destrukce. Není jí ani násilí, které ohrožuje životy,“ dodal.
Vlnu protestů v desítkách měst, které trvají již pátým dnem, vyvolala násilná pondělní smrt George Floyda, jemuž v Minneapolisu ve státě Minnesota více než osm minut klečel na krku bělošský policista. Jedno z hesel, které se během nich často objevuje, zní „Nemůžu dýchat“, tedy jedna z posledních slov zesnulého muže.
Podle trestního oznámení policista Floydovi klečel na krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy muž již nereagoval. Předtím černoch prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.
Od čtvrtka bylo na demonstracích zadrželo přes 1400 lidí
V Los Angeles demonstranti v sobotu skandovali heslo „Black Lives Matter“ (Na černošských životech záleží), jak zní také název hnutí, které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších. Policie použila k zatlačení davu obušky a gumové projektily. Během rušné noci z pátku na sobotu, kdy výtržníci rozbíjeli výlohy, vykrádali obchody a zapalovali ohně, policisté v Los Angeles zatkli 533 lidí, většinu z nich ale později propustili. Zranění utrpělo 12 policistů a blíže neupřesněný počet demonstrantů. Dalších 200 lidí zatkla policie v New Yorku.
THIS WAS STAGED! THIS WAS AN OLD COP CAR THAT WAS RANDOMNLY PLACED IN THE ROUTE OF THE PEACEFUL PROTEST IN LA. THIS WAS A STAGED CAR. THEN LIT ON FIRE #BlacklivesMaters #LosAngeles #blm #GeorgeFloyd pic.twitter.com/30ZwKuQdLk
— Jordan Saint-Pierre (@jordansntpierre) May 30, 2020
Peacekeepers or mass murderers? A video circulating on social media shows #NYPD squad cars ramming into #GeorgeFloyd protesters behind a barricade in #NewYork City. pic.twitter.com/wCOeLyIMl2
— Global Times (@globaltimesnews) May 31, 2020
„Na černošských životech záleží“ a „Nemůžu dýchat“ zaznívalo v sobotu také před Bílým domem ve Washingtonu. Demonstranti tím připomínali okolnosti smrti George Floyda, jemuž více než osm minut klečel na krku bělošský policista. Demonstranti před Bílý dům přišli znovu, přestože prezident Donald Trump předtím protestujícím pohrozil „těmi nejzlejšími psy a nejstrašlivějšími zbraněmi“.
The National Guard has been called out in Washington, D.C, as Hundreds of protesters marched on the White House during the day Saturday on chanting Black Lives Matter,” and “No justice, no peace.” protests over the death of George Floyd in Minneapolis. God bless America pic.twitter.com/giiRaTYYbY
— Manjinder Singh Sirsa (@mssirsa) May 31, 2020
V Tallahassee na Floridě do davu demonstrantů najela dodávka, vážná zranění ale nezpůsobila. V Miami původně poklidný sobotní protest přerostl v násilí a výtržnosti, při nichž někteří demonstranti zapalovali policejní auta. Policie odpověděla slzným plynem, uvedli podle agentury AP svědci. Úřady následně v Miami vyhlásily zákaz vycházení od 22:00 hodin a uzavřely důležitou dálnici na východním pobřeží USA Interstate 95, kterou demonstranti zablokovali.
V Seattlu byla uzavřena dálnice Interstate 5 procházející centrem města, kde v sobotu odpoledne policie zasahovala proti demonstrantům pepřovým sprejem a ohlušujícími granáty. Také ve Philadelphii se po původní mírumilovné sobotní demonstraci rozhořelo násilí, při němž bylo zraněno nejméně 13 policistů.
#NEW: Rioters set fire to a car in Seattle, Washington—as protests continue across other cities in the U.S. over the death of George Floyd. pic.twitter.com/eHHbdoIlhu
— Jennifer Franco (@jennfranconews) May 30, 2020
Guvernér státu Minnesota Tim Walz kvůli neutuchajícím nepokojům plně mobilizoval národní gardu a uvedl, že zvažuje nabídku ministerstva obrany USA na vyslání vojenské policie. Později aktivovali národní gardu také guvernéři států Georgia, Kentucky, Ohio a Texas.