1 kdo bude ve vládě?

Poche je pro Zemana nepřijatelný. Sociálním demokratům radí schválit vládu s ANO

NOVÉ

Témata: , ,

Předseda ČSSD Jan Hamáček seznámil prezidenta Miloše Zemana na dnešní schůzce v Ostravě s návrhy jmen sociálnědemokratických ministrů do nové vlády. Podrobnosti novinářům nesdělil, komentovat nechtěl ani postoj Zemana. Prezident doporučil členům ČSSD, aby ve vnitrostranickém referendu vznik kabinetu podpořili. Uvedl také, že je pro něj nepřijatelná nominace Miroslava Poche na post ministra zahraničí.

Hamáček novinářům řekl, že Zemanovi slíbil představit jména navrhovaných ministrů vyjednávané koaliční vlády ČSSD a hnutí ANO. „Tento slib jsem splnil,“ řekl. „Strávili jsme spolu hodinu v přátelské diskusi, nicméně detaily sdělovat nemohu,“ dodal. Atmosféru jednání popsal jako přátelskou. Schůzka se konala v ostravském hotelu, kde byl Zeman ubytován při návštěvě Moravskoslezského kraje.

Zemanův postoj vůči Pochemu nechtěl komentovat Hamáček ani Poche. O Zemanově nevoli vůči Pochemu se v posledních dnech spekulovalo právě v souvislosti s možným ministerským působením europoslance. Na dotaz, zda by pro něj byl přijatelný, odvětil Zeman před novináři lakonicky: „Ne“.

Zeman vyjádřil podporu vzniku koalice na tiskové konferenci konané na závěr návštěvy kraje.„Jednali jsme o vnitrostranickém referendu, a jako bývalý předseda sociální demokracie, který jim byl osm let a myslím, že to byla úspěšná léta, si dovoluji všem členům sociální demokracie doporučit, aby v tomto referendu hlasovali pro spolupráci s hnutím ANO,“ řekl Zeman. Prezident dále řekl, že respektuje názor členů ČSSD, kteří jsou proti vzniku koalice. „Jsou to ale zpravidla ti lidé, kteří přivedli sociální demokracii k oněm nešťastným sedmi procentům,“ dodal.

Miroslav Poche je pro prezidenta nepřijatelný

Předseda sociální demokracie nechtěl komentovat jednotlivá jména lidí, které ČSSD do vlády navrhne. Nevyjádřil se ani k tomu, zda měl k některým z nich Zeman negativní stanovisko. Zemanovi se například nelíbí, že by se jedním z nových ministrů mohl stát Miroslava Poche, potvrdil to na tiskové konferenci.

Personální obsazení ministerských funkcí, které má sociální demokracie ve vládě mít, vedení ČSSD projedná na pátečním předsednictvu strany. Poté plánuje, že je zveřejní. Hnutí ANO své nominanty chce sdělit veřejnosti až po skončení sociálnědemokratického referenda v polovině června.

Večer se na úřadu vlády sejdou premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Jedním z hlavních témat bude požadavek komunistů, aby v programovém prohlášení vlády nebylo zakotveno rozšiřování české účasti na vojenských misích. Podle Hamáčka by mělo na schůzce zaznít, jaký problém komunisté s misemi mají. „Pan premiér mi slíbil, že mě bude informovat a tu věc budeme řešit,“ řekl.

Čtěte také: Senátoři ČSSD nechtějí vládu s ANO, Hamáček jejich výrokům nerozumí

Senátoři STAN zahájili přípravu na obvinění Zemana z velezrady

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.