1 VELEZRADA?

Senátoři STAN zahájili přípravu na obvinění Zemana z velezrady

, SLEDUJEME ON LINE

Témata: ,

Senátoři z klubu Starostů a nezávislých (STAN) se rozhodli zahájit přípravu materiálů, které by měly vést k ústavní žalobě z velezrady na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou Zemanovy výroky o výrobě novičoku v Česku. Na dnešní tiskové konferenci v Senátu to řekl místopředseda klubu Jiří Šesták (STAN). Zeman podle klubu STAN ohrozil bezpečnost českých občanů.

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byl v březnu v Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal, pocházel z Ruska.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

12:40 Drahoš: Běžný občan by na Zemanově místě byl souzen

Zemanův oponent v prezidentské volbě Jiří Drahoš na twiteru uvedl, že by běžný občan byl za čin podobný Babišovu výroku souzen. „Tak i senátoři konstatovali, že Miloš Zeman ohrozil bezpečnostní zájmy ČR. Běžný občan už by na jeho místě byl souzen pro trestný čin ohrožení utajované informace. Klíčová právní otázka ale zní: bylo to úmyslně nebo z nedbalosti?“ napsal.

12:15 K žalobě by se mohli připojit lidovci a část ČSSD

Výroky prezidenta Zemana se zabývaly také další senátorské kluby. K žalobě by se podle ČT mohla připojit většina lidovců. Podle předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy bude na každém senátorovi sociální demokracie, jak se k hlasování postaví. Jasný názor mají naopak senátoři hnutí ANO, podle nich o velezradu nešlo.

11:40 Senátorský klub ODS přijal usnesení o Zemanovi

K výrokům prezidenta se dnes vyjádřili i senátoři ODS. Na tiskové konferenci představili usnesení, které včera přijal senátorský klubu strany. „Senátorský klub ODS vyzývá prezidenta republiky Miloše Zemana, aby se zdržel výroků, které poškozují dobré jméno České republiky,“píše se v dokumentu.

11:25 Prezidenta se zastal předseda Zemanovců

Předseda SPOZ Lubomír Nečas na twitteru uvedl, že žaloba nic pozitivního nepřinese. „Senátoři STAN chtějí žalovat prezidenta za informace o novičoku v ČR. Naprosto nesmyslná žaloba. Tato malá strana už neví, jak se zviditelnit. Jenom vznáší neklid do společnosti a stále hledá jak útočit na prezidenta. Nic pozitivního občanům nepřinesou. Komu není z hůry dáno,“ napsal předseda.

11:00 Ovčáček: Senátoři ohrožují svobodu a demokracii

„Extremisté ze STAN dalším útokem na přímo zvoleného prezidenta republiky ohrožují demokracii a svobodu v ČR,“ uvedl v reakci na tiskovou konferenci hnutí STAN mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

10:25 Senátoři STAN připravují obvinění z velezrady

Senátoři za hnutí STAN dnes na tiskové konferenci oznámili, že zahájili přípravu na podání žaloby na prezidenta Zemana. Ten se podle senátorů dopustil z velezrady tím svými výroky o výrobě a skladování nervového plynu novičok v České republice.

Na twitteru na informace o plánované žalobě Hrad reagoval prostřednictvím jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Extremisté ze STAN dalším útokem na přímo zvoleného prezidenta republiky ohrožují demokracii a svobodu ČR,“ uvedl mluvčí.

Případný nepřítel nebo teroristická organizace tak podle Šestáka nyní vědí, k čemu se připravují české protichemické síly, k čemu a na jaké látky jsou připraveny a na jaké nikoli. Senátní klub STAN má 12 členů, návrh ústavní žaloby může předložit nejméně jedna třetina senátorů, tedy 27 zákonodárců, podle nichž se prezident dopustil velezrady nebo hrubého porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Klub ODS má deset členů, klub KDU-ČSL 16 členů.

„Proto jsme se rozhodli, že zahájíme přípravu materiálů, které po prověření ve spolupráci s ústavními právníky by měly vést k obvinění prezidenta republiky pro velezradu,“ řekl Šesták.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely potvrdit nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy aspoň 120 členů dolní komory.

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost se ve středu usnesl, že prezident Zeman sdělil nepravdivé informace o výrobě jedu novičok v Česku. Informace zpravodajských služeb se totiž shodují v tom, že v ČR nebyla tato látka vyráběna ani skladována, konstatoval výbor. Zeman podle něj zveřejněním dalších údajů od zpravodajských služeb ohrozil bezpečnostní zájmy ČR.

Předseda výboru František Bublan (za ČSSD) dnes k návrhu STAN řekl, že proces obžaloby za velezradu je obtížný a zdlouhavý a osobně se k němu nepřiklání. Podle jeho osobního názoru by tato kauza velmi rozdělila společnost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.