1 ŠPIONÁŽ PRO MOSKVU

Nejdřív tancovala s Putinem na veselce, teď létají mezi Vídní a Moskvou blesky kvůli špionovi

NOVÉ

Témata: , , ,

Případ penzionovaného rakouského plukovníka, který prý během služby v armádě působil jako špion ve prospěch Ruska, může výrazně zatížit vztahy mezi Vídní a Moskvou. Agentuře APA to v pátek řekla šéfka rakouské diplomacie Karin Kneisslová, která kvůli této aféře zrušila návštěvu Moskvy plánovanou na prosinec. Rakousko si předvolalo zástupce ruského velvyslance ve Vídni a ruské ministerstvo zahraničí si zase pozvalo rakouského velvyslance v Moskvě, aby protestovalo kvůli rozpoutání špionského skandálu.

„Pokud se současné podezření potvrdí, bude to znamenat závažnou zátěž pro bilaterální vztahy mezi Rakouskem a Ruskem,“ cituje APA Kneisslovou, kterou do úřadu ministryně zahraničí nominovali prorusky orientovaní svobodní (FPÖ).

Kneisslová na sebe letos v srpnu přitáhla zčásti kritickou pozornost tím, že na své veselce tančila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten se při cestě za německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) zastavil v obci Gamlitz na ministryně s 54letým expertem na energetiku Wolfgangem Meilingerem. Vedle tance přečetl šéf Kremlu na obřadu také projev.

Napjaté vztahy

„Vztah mezi Ruskem a Evropskou unií se tímto nezlepší,“ řekl v pátek ráno na krátké tiskové konferenci lidovecký kancléř Sebastian Kurz. „Špionáž je nepřijatelná,“ dodal. Na otázku, zda Vídeň zvažuje vyhoštění ruských diplomatů, odpověděl, že další postup vláda projedná s evropskými partnery.

„Případ ukazuje, že i po skončení studené války musíme upevnit naši bezpečnostní síť uvnitř Rakouska,“ uvedl ministr obrany Mario Kunasek.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že ho obvinění ze strany Rakouska „nepříjemně překvapilo“. O rakouském plukovníkovi podezřelém ze špionáže prý nic neví.

Ruské ministerstvo zahraničí předalo rakouskému velvyslanci protest. Moskva se diví, že rakouští partneři – namísto projednání svého podezření diplomatickými kanály – raději poskytli senzační informace médiím a veřejně požadují ruské vysvětlení. Tyto kroky Vídně, založené na podezřeních bez jakýchkoliv důkazů, zkomplikovaly vzájemné vztahy, vyznačující se až dosud pozitivní dynamikou, zdůraznila ruská diplomacie podle agentury TASS.

Agentura Reuters připomíná, že Rakousko letos nenásledovalo příklad ostatních členů EU, kteří se připojili k Británii a USA a vyhostili několik ruských diplomatů, když Londýn obvinil Moskvu z odpovědnosti za otravu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii. Kancléř Kurz řekl, že toto rozhodnutí bylo v souladu se zásadou rakouské neutrality a s tradicí, kdy se Rakousko snaží udržovat dobré vztahy se zeměmi po obou stranách bývalé železné opony.

Informace o výzvědné činnosti nyní 70letého muže ze Salcburku dostalo Rakousko ze zahraničí. Podle deníku Kronen Zeitung začal se špionáží pro Moskvu už v 90. letech. Rusové mu dodali potřebné technické vybavení a on jim pak co dva týdny předával informace týkající se rakouského letectva, dělostřeleckých systémů nebo situačních hodnocení. V posledních letech poskytoval údaje o migraci v Rakousku nebo vytvořil osobnostní profily mnoha vysoce postavených příslušníků rakouské armády. Za své služby pro Moskvu prý získal 300 000 eur (7,8 milionu Kč).

Podle deníku Die Presse muž nevyzradil Rusům žádné přísně utajované informace. Prý šlo spíše o zprávy dostupné na armádním intranetu a z jeho okolí. Armáda tuto věc nicméně nadále vyšetřuje.

Případ vyšetřuje i státní zastupitelství kvůli podezření z vyzrazení státního tajemství. Experti zkoumají elektronická zařízení, která důstojník používal, včetně jeho laptopu. Prý o své činnosti obsáhle vypověděl a vše přiznal.

Rakouská opozice v pátek uvedla, že „bezpečnostním rizikem“ pro Rakousko je samotná vládní FPÖ a její dobré kontakty s Ruskem. Tato krajně pravicová protiimigrační strana obsadila mimo jiné ministerstvo vnitra a obrany.


Čtěte dále: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus, tvrdí bývalý šéf armády

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.