1 Výhodné nakupování

Kdy nakupovat on-line? Obří průzkum vysledoval, kdy jsou ceny v e-shopech nejvýhodnější

, NOVÉ

Témata: ,

Proměnlivé ceny produktů nabízených u internetových prodejců a v e-shopech jsou téměř běžným jevem. Ne všichni zákazníci ale tuší, že hodnota nabízeného zboží se proměňuje i v průběhu pouhých několika sekund, poukázal německý Stern na průzkum jednoho z porovnávacích portálů. Výsledky ukázaly, že je tak možné vysledovat určité dny v týdnu i denní dobu, kdy lze nabízené produkty získat za nejvýhodnější cenu.

Jev, kdy se ceny pod dohledem prodejců nabízeného zboží často proměňují, lze nazvat jako „dynamické oceňování“. To je založeno na úpravě ceny pomocí algoritmů, které reagují na aktuální poptávku. Obchodní gigant Amazon tak ceny prodávaných výrobků změní až několikrát za den, ostatní obchodníci pak na tyto změny reagují.

Porovnávací portál IDEALO se tak na vzorku 47 populárních produktů, od elektroniky po domácí potřeby, během čtyřměsíčního období pokusil u 7700 cen vysledovat, kdy byly nejnižší. U některých položek se cena měnila pouze jednou až dvakrát týdně, v některých případech ale až čtyřikrát za den. Obzvlášť dynamické ceny zaznamenal portál u smartphonů a další chytré techniky.

Průzkum také ukázal, že nejlepším časem pro online nakupování je víkend, kdy v sobotu hodnoty sledovaného zboží klesaly až o 23 procent. V pátek a neděli se jednalo o 17 procent, jako nejméně výhodný den se naopak ukázalo úterý, kdy se ceny pohybovaly pouze na hodnotách o čtyři procenta nižší než běžně.

Co se týče konkrétní denní doby, doporučují autoři průzkumu čas mezi půlnocí a pátou hodinou ranní, kdy se až polovina sledovaných výrobků prodávala za nejpříznivější ceny. O pěti do devíti hodin ráno pak cena klesla u 26 procent z uvedeného zboží.

Autoři studie se shodují na tom, že úsporný potenciál při praktikování sledování cen je spíše nízký. Chtěli však především dokázat, že krátkodobé účinky „dynamického oceňování“ jsou ověřitelné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.