Kancléř Scholz je v Praze. Na stole je zastropování cen energií v celé EU
ŘEŠENÍ ENERGIÍ
Do Prahy v pondělí dorazil německý kancléř Olaf Scholz na jednání s premiérem Petrem Fialou. Schůzka se odehraje v době rapidně narůstajících cen energií nejen v tuzemsku. Na radikální řešení neúnosné energetické situace tlačí nejen opozice, ale už i politici z vládního tábora. Podle Fialova posledního vyjádření je třeba směřovat k zastropování cen energií, a to na celoevropské úrovni. Závěry schůzky představí na tiskové konferenci ve 13:45 ve Strakově akademii. Ještě předtím hovořil v budově Karolina na Univerzitě Karlově, kde přednesl přednášku na téma Budoucnost Evropy, kde hovořil mimo jiné o rozšiřování Evropské unie.
Úřad vlády původně v tiskové zprávě avizoval, že politici budou během pracovního oběda „diskutovat o aktuálním vývoji války mezi Ruskem a Ukrajinou, energetické bezpečnosti EU i o bilaterální spolupráci“, kolaps trhu s energiemi ale zřejmě určí hlavní téma. Cena elektřiny pro francouzský trh na energetické burze EEX tento týden poprvé přesáhla 1000 eur za megawatthodinu. Na rekordu je i cena elektřiny pro Německo. Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent.
V Karolinu kancléř Scholz hovořil o budoucnosti Evropy při stejnojmenné přednášce. Vyslovil se pro reformu EU ve čtyřech oblastech, mimo jiné rozšíření EU o balkánské státy, Ukrajinu či Moldavsko, více rozhodování kvalifikovanou většinou, chce také suverénnější EU méně závislou na dovozu důležitých technologií a přijetí Bulharska,Rumunska a Chorvatska do Schengenského prostoru.
Na české scéně opozice vládu za neakčnost kritizuje už delší čas, po řešení ale nově volají už i členové vládních stran, kupříkladu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ prohlásil ministr ve sněmovně a varoval před možnou revolucí. Podobně hovořil předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Ten označil situaci v energetice za kolaps trhu.
Evropské řešení
Jednu z možných cest, jak ceny energií zkrotit, předestřel v minulých dnech ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). Podle něj by si mohly jednotlivé země vzájemně vypomáhat, a kdyby kupříkladu České republice docházely energie, mohlo by Německo utlumit část svého průmyslu a energie převést do tuzemska. To ale podle všeho není reálné.
Daleko pravděpodobnější variantou je tak zastropování cen energií nebo marží obchodníků, podle českých představitelů by se tak ale muselo stát na evropské úrovni. „Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou,… tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,“ uvedl Síkela, když hovořil o svolání mimořádné evropské rady pro energetiku.
Zastropování cen se jeví jako vhodné řešení i ekonomům. Podle viceguvernérky České národní banky Evy Zamrazilové by se tak mělo stát alespoň v případě plynu, jehož ceny se odtrhly od ekonomické reality a jsou v současnosti hlavním zdrojem inflace. Nejsou tak tvořeny tržními podmínkami a jsou spíše válečným nástrojem Ruska, míní bývalá šéfka Národní ekonomické rady vlády (NERV). „Hnacím motorem inflace jsou nyní ceny plynu, které se odtrhly od reality. Rusko používá plyn jako válečnou zbraň a není to tak neviditelná ruka trhu, která ceny určuje. EU by měla přijít s celoevropským řešením zastropování cen plynu,“ uvedla Zamrazilová v neděli v ČT. Pro celoevropské řešení se v debatě vyslovila i hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka NERV Helena Horská.
Situace se změnila
Česká vláda byla přitom doposud k takto zásadním zásahům zdrženlivá. Doma připravovala mimořádné zdanění kupříkladu energetických firem a oznámila energetický tarif, který měl domácnostem ulevit v průměru asi 15 tisíci korun. O zastropování cen energií jako celoevropském řešení promluvil Petr Fiala až v pátek.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) upozornil, že nálada v EU a ochota regulovat trh se změnila v posledních třech týdnech, kdy začaly ceny elektřiny skokově růst. „Zástupci německé vlády před 14 dny říkali, že to musíme nechat na trhu, teď již i oni říkají, že se to musí řešit, protože situace se změnila,“ uvedl vicepremiér v Otázkách Václava Moravce.
Některá témata schůzky navážou na Fialovu květnovou návštěvu v Berlíně. Scholz tehdy oznámil, že Německo pomůže Česku nahradit zbrojní techniku, kterou Praha poskytne Ukrajině čelící ruské invazi. Konkrétně česká armáda získá od Německa darem 15 tanků Leopard 2A4, dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ chce Česko koupit.