Makáme, tvrdí vláda. Stropnický ale za sebe do zahraničí zase posílá náměstka

Vláda v demisi a bez důvěry

Makáme, tvrdí vláda. Stropnický ale za sebe do zahraničí zase posílá náměstkaNOVÉ
Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický (ANO) poslední dobou vynechává důležitá mezinárodní setkání. Na pondělní zasedání Rady EU pro zahraniční věci v Bruselu, která mimo jiné diskutovala situaci v Gaze, místo sebe poslal jen svého náměstka Ivo Šrámka. Stejně tomu bylo před měsícem na summitu ministrů v Lucemburku. Nevedl ani českou delegaci, která z Vatikánu přivezla ostatky kardinála Josefa Berana.

Zatímco pro dubnovou absenci bylo důvodem dlouho plánované vyšetření, tentokrát je prý ministr v demisi Stropnický příliš zaměstnaný. „Z důvodu dlouhodobě plánovaných jiných pracovních aktivit zastupoval ministra zahraničních věcí na pondělním jednání Rady pro zahraniční věci náměstek Ivo Šrámek,“ uvedla za ministerstvo zahraničí pro deník Echo24 Irena Valentová s tím, že se nejedná o nic nestandardního. Na dotaz Echo24, jaké dlouhodobě plánované aktivity dostaly přednost před Radou EU, už ministerstvo neodpovědělo.

Heslo „makáme“ bylo nicméně součástí volebních i povolebních sloganů hnutí ANO. Premiér v demisi Andrej Babiš také často zdůrazňuje, že vláda, byť v demisi a bez důvěry, „normálně funguje“. Kabinet nicméně vládne s tím, že sedm jeho členů ví, že v příští vládě nezasedne. Kromě křesel, která mají připadnout koaličnímu partnerovi ČSSD, avizoval odchod z vládní politiky kromě Martina Stropnického i ministr dopravy v demisi Dan Ťok a šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán.

Jednobarevný kabinet hnutí ANO je v demisi od 24. ledna 2017. Zhruba tři měsíce strávil v demisi se svými ministry na přelomu let 2006 a 2007 také Mirek Topolánek, prvenství pak drží se 169 dny úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Stropnický chyběl na summitu v dubnu a nevedl delegaci do Vatikánu

Stropnický chyběl i na summitu v Lucemburku, kde se v půlce dubna ministři zahraniční zemí EU sešli v reakci na útok USA, Francie a Velké Británie na Sýrii. Ta měla na začátku dubna v Dúmě při útoku použít chlor a sarin. V dubnu Stropnický chyběl ze zdravotních důvodů. Nešlo ale o nic akutního, Stropnický byl na dlouho plánovaném vyšetření krční páteře.

„Pan ministr zahraničí je nemocný. Občas se to stát může a poté ho zastupuje pan náměstek,“ řekla tehdy pro tehdy deník Echo24 mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Stropnický vysvětlil, že důvodem jeho absence v Lucemburku byly problémy s páteří. „Byl jsem na dlouho plánovaném vyšetření krční páteře. A protože mi bylo řečeno, že pro toto vyšetření je dobré zůstat dva tři dny v nemocnici, tak jsem to podstoupil,“ řekl pro deník Blesk Stropnický.

Kvůli léčení páteře nevedl Stropnický ani českou delegaci, která z Vatikánu přivezla ostatky kardinála Josefa Berana. Nahradil ho tehdy ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (nestr. za ANO). Jeho ošetřující lékař tehdy vyměnil ambulantní péči za několikadenní hospitalizaci. „Jeho léčba v klidovém režimu a rehabilitace tak budou podstatně účinnější,“ uvedlo v dubnu ministerstvo zahraničí.  

Ministr kultury je „neviditelný“

Ministrům vlády v demisi a bez důvěry opozice vytýká personální změny a zdůrazňuje, že takový kabinet by měl být pouze udržovací. Nestraník a ministr kultury v demisi Ilja Šmíd je opačný případ. Expert ODS na kulturní politiku a někdejší ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný hovoří o neviditelném ministrovi a o netransparentní údržbě resortu.

„U pana ministra Šmída jsme v opačné situaci než u ministrů, kteří vyvíjejí horečnou aktivitu, byť k ní nemají mandát. Slibují, bourají a rozjíždějí nedomyšlené projekty. Pan ministr Šmíd je téměř neviditelný. Což je v daném kontextu v podstatě dobře. Nevíme ale, čím tráví čas, když zrovna něco nezahajuje,“ uvedl Marek Pokorný pro Echo24.

„Zdrženlivost, pokud by byla deklarovaná, by mu byla ke cti. Za touhle oponou ale probíhá netransparentní údržba resortu. A samozřejmě jsou tady otázky, kterými by se mohl trošku zabývat nebo k nim veřejně dát stanovisko,“ dodal Pokorný s tím, že nejsou známy jeho priority při přípravě rezortního rozpočtu.

„Neslyšel jsem pana ministra komentovat to, co se dělo v Brně. Nevíme nic o tom, jak budou vypadat oslavy stého výročí republiky. Do toho mohl pozitivním způsobem zasáhnout, neboť zatím se mi celek jeví naprosto bezzubý. Pan ministr se dále nikde nevyjádřil k tomu, že existuje plán na slučování českých center s Czech Tourismem a případně dalšími organizacemi, které sice nejsou v gesci ministerstva kultury, ale výrazně se podílejí na prosazování zájmů ČR prostřednictvím kultury,“ uvedl Pokorný.

Výhrady zní i vůči ministryni práce a sociálních věcí v demisi Jaroslavě Němcové (nestr. za ANO). Němcová stejně jako Šmíd ve svých funkcích zřejmě skončí. Jejich křesla by měla v příštím kabinetu, pokud referendum sociálních demokratů vstup do vlády posvětí, připadnout ČSSD. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové stagnuje řada oblastí jejího resortu, která by se měla řešit. „Ať už je to komplexní důchodová reforma, nebo třeba podpora rodin a sladění rodinného a profesního života. Třeba v oblasti lékařské posudkové služby, která je zásadní pro lidi se zdravotním postižením pro přiznávání příspěvků za péči, se nyní dostáváme do obrovské personální krize,“ uvedla Pekarová Adamová pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Stranické čistky v ANO. Končí Pelikán, Stropnický, Ťok a možná Šlechtová

Vláda v demisi nechala vyměnit ředitele České exportní banky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články