1 Rozšíření EET na řemeslníky či účetní

Novela EET prošla ve sněmovně na osmý pokus prvním čtením

, , AKTUALIZUJEME

Témata: , , , ,

Sněmovna dnes na osmý pokus dokončila první čtení vládní novely zákona o evidenci tržeb (EET). Projednávání začalo v září. Dnešní krok neznamená schválení předlohy, ale její posunutí do druhého čtení, v němž se jí bude zabývat především sněmovní rozpočtový výbor. Rozpravu provázely rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců, naopak poslanci ANO evidenci tržeb hájili. Některé opoziční strany si kvůli tomu vysloužily kritiku za obstrukce.

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Rozšiřuje evidenci na další odvětví, která jí dosud nepodléhala, půjde třeba o služby řemeslníků. Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat bez připojení k internetu. Do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty přesouvá například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

11:33 Třetí a čtvrtá vlna EET se má týkat i lékařů

„Průměrný věk praktiků je 56 let, vzhledem k jejich nedostatku ale v některých obcích slouží i starší 64 let a pomáhají držet zdravotnictví nad vodou. Obávám se, že 3. a 4. vlna EET je definitivně smete a ordinace začnou zavírat,“ upozornil poslanec ODS Stanislav Blaha.

11:00 Ve druhém čtení se bude novelou zabývat rozpočtový výbor

Dnešní krok neznamená schválení předlohy, ale její posunutí do druhého čtení, v němž se jí bude zabývat především sněmovní rozpočtový výbor.

10:36 Novela EET prošla ve Sněmovně do druhého čtení. V prvním byla od září

10:29 Opoziční poslanci nyní s vysokou mírou nadsázky navrhují, aby se novelou EET zabývaly téměř všechny sněmovní výbory.

Hlasy ANO, ČSSD a KSČM to ale sněmovna odmítla. „Tím, že se novelou nebudou zabývat výbory, chybí ta otevřená debata o novele, kterou slibovala ministryně Schillerová,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

10:20 Návrh Pirátů na zamítnutí novely EET sněmovna zamítla.

10:11 Schillerová výtky Pirátů odmítla

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) výtky Pirátů k údajům resortu financí k výnosům z EET odmítla. Sněmovnu vyzvala, aby pustila novelu EET do druhého čtení.

10:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) není na jednání sněmovny přítomen

9:57 Pokud myslíte vážně podporu živnostníků, zamítněte EET, řekl Stanjura

Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury by vláda, pokud myslí vážně podporu živnostníků, neměla EET vůbec prosazovat.

9:45 „SPD nikdy EET nepodporovalo a podporovat nebude“

Novelu EET nepodpoří ani opoziční SPD. Uvedl to předseda hospodářského výboru a předseda klubu SPD Radim Fiala.

9:36 Novelu navrhují zamítnout TOP 09 i Piráti

A to v prvním čtení legislativního procesu. Zamítnutí podporují i lidovci, ODS, SPD a STAN.

9:15 „EET státnímu rozpočtu peníze navíc nepřinese“

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík poslancům představil analýzu zpochybňující údaje ministerstva financí o přínosu EET. „EET státnímu rozpočtu peníze navíc nepřinese,“ uvedl. Více píšeme ZDE.

9:10 Sněmovna jedná o novele EET

Jde o osmý pokus o posunutí vládní novely EET, která zavádí třetí a čtvrtou vlnu EET, do druhého čtení. V prvním čtení je od září 2018.

Sněmovna neschválila návrh na zamítnutí předlohy již v prvním čtení, který vznesli Piráti a připojily se k němu ODS a TOP 09. Pro zamítnutí hlasovaly všechny opoziční strany. Neprošel ani návrh na vrácení předlohy vládě k dopracování, který vznesl Vojtěch Munzar (ODS).

Debatu v prvním čtení provázely kritické projevy opozičních poslanců, které pokračovaly i dnes. „EET je nástroj, kterým se stávají podnikatelé automaticky podezřelými,“ řekl Jan Skopeček (ODS). „Je to prostě kanon na vrabce, drahý, velmi málo účinný,“ prohlásil Miroslav Kalousek (TOP 09). Ve druhém čtení chce předložit návrh na zrušení celého zákona o EET. „Tento zákon ničí drobné živnostníky, drobné podnikatele, dokonce střední firmy, nahrává nadnárodním koncernům,“ prohlásil Radim Fiala (SPD).

Přínosy EET zpochybnil Pirát Mikuláš Ferjenčík. Vláda je podle něj nadhodnocuje a další dvě vlny, které novela přináší, podle něj přínos mít nebudou žádný. Kontrolovat dodržování evidence tržeb například u malíře pokojů nebo instalatéra podle něj nebude možné. Třetí a čtvrtá vlna dopadne nejhůře právě na poctivé živnostníky, řekl.

„Mám podrobnou analýzu a jsem připravena o ní debatovat na odborných výborech,“ reagovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Žádný nárůst počtu úředníků nebude,“ ujistila. Pro kontrolní činnost EET již stát podle ní nabral 300 úředníků do finanční správy a 100 úředníků do celní správy. Uvedla také, že pokuty při kontrolách EET padly u třetiny pochybení, zatímco dvě třetiny se vyřešily napomenutím a domluvou na místě.

Lidovci chtějí předložit pozměňovací návrhy, které z EET vyjmou živnostníky s obratem do jednoho milionu korun, oznámil předseda jejich klubu Jan Bartošek. Stejný úmysl již v úterý avizovali poslanci Starostů.

Norma také řeší náběh třetí a čtvrté vlny EET, jejichž start odložilo rozhodnutí Ústavního soudu. Prvního dne sedmého měsíce od nabytí účinnosti novely se má evidence tržeb rozšířit i na ty obory, které jí dosud nepodléhaly. Třetí vlna EET se měla od loňského března týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od loňského června se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci.

Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH, mají nejvýše dva zaměstnance a budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 200 000 korun, by mohli začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Další podmínkou bude to, že ani jejich očekávané hotovostní tržby by během následujících 12 měsíců neměly překročit uvedenou hranici. Budou muset ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a čtvrtletně posílat finanční správě údaje o tržbách. Někteří poslanci ale označují zvolenou hranici 200 000 korun za příliš nízkou a budou ji chtít zvýšit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Výnos z EET na výběr daní? „Babiš si čísla vycucal z prstu,“ tvrdí Piráti

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.