Praha si vymyslela informačního ombudsmana. Má jím být Oldřich Kužílek
pražská koalice
Praha se chystá zřídit novou pozici informačního ombudsmana, který by měl občanům usnadňovat přístup k informacím. Spojené síly pro Prahu, které s agendou přišly, si od ombudsmana slibují snížení počtu vedených sporů mezi městem a občany. Opozice je k návrhu skeptická. Předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija to dokonce nazývá populistickým gestem. Rada bude o zřízení pozice hlasovat pravděpodobně v pondělí. Hana Marvanová z uskupení Spojené síly pro Prahu serveru Echo24 uvedla, že by v pondělí zároveň mělo být dohodnuto i ombudsmanovo jméno. Měl by se jím podle předběžné dohody stát bývalý poslanec Oldřich Kužílek.
Nová pozice informačního ombudsmana v Praze by měla vzniknout už na základě koaliční smlouvy, která ji slibuje: „Zřídíme funkci ombudsmana pro otevřenou radnici. Ten bude pro občany garantem svobodného přístupu k informacím ze strany města i městských společností a organizací.“
„Momentálně se připravuje materiál do rady. Předpokládám, že by to mělo být v pondělí na radě schvalováno,“ uvedla pro Echo24 Hana Marvanová. Dále dodává, že by zřízení pozice informačního ombudsmana mělo bez problému projít, jelikož je v koaliční smlouvě. Marvanová zároveň potvrdila, že materiál půjde v pondělí na radu i s konkrétním jménem případného budoucího ombudsmana. Dotyčný člověk sice neprošel výběrovým řízením, ale Marvanová uvedla, že jde o takovou odbornou osobnost, že bude rada jistě spokojená.
Měl by se jím stát Oldřich Kužílek, který informaci potvrdil serveru Echo24: „Informaci mohu potvrdit jako předběžnou dohodu, bude však otázka, jak bude tato role zabezpečena organizačně, kompetenčně a personálně. Přirozeně vyžaduje administrativní podporu, například asistenty.“
Informační ombudsman by měl vyhodnocovat a prosazovat řádné vyřizování žádostí o informace zejména podle zákonu o svobodném přístupu k informacím ze strany Magistrátu hl. m. Prahy a městských firem, u kterých je vhodný dohled nad plněním informačních povinností. Ombudsman by podle Marvanové neměl mít svůj vlastní úřad a proto také nebude nijak zásadně zatěžovat městskou kasu.
Opozice je k návrhu skeptická
„Je to další nepotřebný úředník placený z našich daní a další populistické gesto nové bezradné koalice. Měli by se radši věnovat problémům, které trápí Pražany a nevymýšlet samé nesmysly,“ uvedla pro Echo24 předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija.
S návrhem nesouhlasí ani zastupitelé ANO. „K takovému zřizování podobných institutů jsem upřímně skeptický. Zvlášť v kontrastu s tím, jak se ta koalice chová jako celek. Ten deficit reálné politiky, reálné transparentnosti a reálné komunikace se nahrazuje vznikem nových institutů. Ať už je to noční starosta nebo informační ombudsman,“ řekl pro Echo24 předseda zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher.
Zároveň však věří, že návrh vyhází z pozitivních úmyslů: „Konkrétně od Hany Marvanové, které si vážím, se jedná o nějakou snahu zvýšení transparentnosti a informační dálnice, ale ve vztahu k tomu celku si myslím, že půjde o zbytečný institut, v rámci toho, že ta koalice nedodržuje nic z toho, co slíbila.“ Nacher jako příklad uvedl rozdělování funkcí ve výborech či v dozorčích radách.
Informační nebo protikorupční ombudsman?
Původně šlo o návrh uskupení Spojených sil pro Prahu. V programu se však psalo ještě o protikorupčním ombudsmanovi, který měl Prahu zbavit klientelismu: „K tomu je nutné umožnit veřejnosti kontrolovat chod města a jeho firem a důsledně dodržovat povinnosti veřejných institucí poskytovat informace v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím,“ psalo uskupení ve svém programu.
„V uplynulém období město prohrálo řadu soudních sporů, kdy zcela zbytečně zatajovalo veřejnosti informace. To je nepřípustné,” vyjadřovala se v programu Marvanová. „Protikorupční ombudsman by z pozice zástupce majoritního akcionáře městských firem zajistil poskytnutí požadovaných informací. Měl by se také zabývat podněty veřejnosti, které upozorní na možné korupční jednání,“ dodala.
Návrh, o kterém budou radní v pondělí hlasovat, by měl z programu Spojených sil pro Prahu vycházet. „Obsah je stejný, tak jak jsme to slibovali ve volebním programu. Chceme zajistit, aby nedocházelo k tomu, že městské firmy odmítnou například poskytnout informace zájemcům, kteří by se o ně museli s městskými firmami, nebo s Prahou soudit. Chceme, aby Praha byla otevřeným městem, pokud jde o přístup občanů k informacím,“ uvedla pro Echo24 Hana Marvanová.