4 Audiokniha roku 2018

Audioknihou roku je Terror od spisovatele Simmonse. Z vydavatelů vévodil OneHotBook

, NOVÉ

Témata: , ,

Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2018 se stal historický román s hororovými prvky Terror od amerického spisovatele Dana Simmonse. Vydavatelství OneHotBook, které letos získalo pět ocenění, tak navázalo na loňský úspěch, kdy se stala absolutním vítězem jeho audio verze kultovního hororu Stephena Kinga To. Cenu za mimořádný přínos v mluveném slovu převzal pětaosmdesátiletý Josef Somr. Asociace vydavatelů audioknih (AVA) ocenila nejlepší audioknihy letos pošesté.

Poslední audioknihou, kterou Somr namluvil, je Stín. Audioknihu filmového scenáristy Jiřího Křižana představili letos na začátku dubna. „Zdravotní stav mi zatím nedovolí pracovat na nové audioknize, takže uvidíme později,“ řekl ČTK Somr, kterému cenu předal její loňský držitel Zdeněk Svěrák. Nezaměnitelný Somrův hlas zní z desítek audioknih, mimo jiné z devatenácti CD s Novým zákonem či z CD slavné české klasiky Osudy dobrého vojáka Švejka.

V pražském kině Atlas byly ve středu oceněny audioknihy v deseti kategoriích, v nichž se utkalo 94 titulů od 22 vydavatelů. Na audiu k románu Terror se podílelo 11 předních českých interpretů. Příběh o tragické expedici britského královského námořnictva zvítězil také v kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba.

Vydavatelství OneHoBook uspělo též v kategoriích jednohlasá četba (Petr Čtvrtníček interpretuje román Jaroslava Rudiše Český ráj), nejlepší obal a zvuk (obojí Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce). Dramatizaci a Cenu posluchačů ovládla Jedlová samota německé spisovatelky Andrey Marii Schenkelové. Úspěšná kniha ožila v podobě devatenáctihlasé audioknihy v čele s Jiřím Dvořákem a Lukášem Hlavicou, čímž aspirovala na nejrozsáhlejší loňský projekt.

Nejlepší audioknihou pro děti a mládež se stala Prašina od Vojtěcha Matochy. Za Nejlepší audioknihu mimo kategorie porota vybrala Opuštěnou společnost od Erika Taberyho. Nejlepší interpretem se stal Petr Čtvrtníček (Jáchym Topol: Citlivý člověk) a nejlepší interpretkou Taťjana Medvecká (Dopisy Milady Horákové).

Celkový objem trhu audioknih loni činil 148 402 065 Kč, což je proti roku 2017 nárůst o 16,2 procenta. Fyzický prodej činil 83 305 462 Kč a digitální 65 096 603 Kč. Loni vyšlo 282 nových titulů a prodalo se takřka 300 000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova.

Mezi žánry vedly detektivky a thrillery (26 procent), následované obecnou beletrií (22 procent) a tituly pro děti a mládež (19 procent). Prodejně nejúspěšnějším titulem byl loni Počátek Dana Browna v interpretaci Martina Slámy (Tympanum) s prodejem téměř 6000 kopií. Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byly firmy Tympanum (20,41 procenta), OneHotBook (20,05 procenta) a Supraphon (19,16 procenta).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Selfíčkoví predátoři a ničitelé. Touha po dokonalé fotografii mezi tulipány trápí holandské pěstitele

Česká zbrojovka postaví v Arkansasu továrnu, investice dosáhne až 2 miliard korun

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.