Turecko žádá Německo o vydání novináře Dündara. Provokace, tvrdí Němci

německo-turecké vztahy

Turecko žádá Německo o vydání novináře Dündara. Provokace, tvrdí NěmciNOVÉ
Can Dündar Foto:

Foto: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0

1
Svět
Sdílet:

Turecko po Německu chce, aby mu vydalo novináře Cana Dündara, který v Berlíně žije v exilu. Německá vláda to podle listu Süddeutsche Zeitung a televizních a rozhlasových stanic NDR a WDR, které o případu informovaly, vnímá jako provokaci související s nynější státní návštěvou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve spolkové republice.

Německému ministerstvu zahraničí přišla diplomatická nóta v pondělí. Turecké velvyslanectví v ní žádá zatčení a vydání Dündara kvůli údajné špionáži, vyzrazení státních tajemství a propagandě. Důvodem je článek deníku Cumhuriyet z roku 2015 o utajených dodávkách zbraní z Turecka do Sýrie. Dündar, který byl tehdy šéfredaktorem listu kritického vůči Erdoganovi, byl kvůli textu v roce 2016 odsouzen k pěti letům a deseti měsícům odnětí svobody. Podařilo se mu ale odejít do Německa, kde žije v exilu.

Na německé straně se turecká žádost rozhodně nesetkala s pochopením. Berlín ji podle německých médií vnímá jako provokaci a nepochopitelný krok, pokud má Erdogan skutečně zájem o normalizaci vzájemných vztahů, jak o tom hovoří. Vydání jednoho z nejznámějších tureckých novinářům z německého pohledu nepřipadá v úvahu.

Dündar rozhodně není jediným novinářem, který byl podle pozorovatelů v Turecku v posledních letech kvůli své práci odsouzen. Od pokusu části armády o převrat v červenci 2016 skončilo v Turecku za mřížemi kolem 160 novinářů a činnost muselo ukončit na 150 médií.

Vztahy Ankary a Berlína výrazně zatížil také případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, který byl rok v turecké vazbě, než se mohl vrátit do Německa. Podle Berlína byl Yücel vězněn čistě z politických důvodů, což Ankara popírá.

Podle listu Bild kvůli Dündarovi hrozila další vážná roztržka. Erdogan údajně zvažoval, že odřekne společnou tiskovou konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, pokud se jí turecký žurnalista zúčastní. Dündar tak ale nakonec neučinil.

Erdogan po jednání s Merkelovou vyjádřil přesvědčení, že Turecko má právo na to, aby mu byl Dündar předán. "Tato osoba je někdo, kdo by měl dnes být ve vězení, protože vyzradil státní tajemství," nechal se slyšet turecký prezident.

Turecký server Yeni Asir mezitím informoval, že Ankara chce po Berlínu vedle Dündara vydání dalších 68 lidí. Příslušný seznam tento týden obdržela německá tajná služba.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kontroverzní návštěva v Německu: Erdogan otevře v Kolíně velkou mešitu

Na obzoru převrat v Sasku? Nový šéf tamní frakce CDU nevylučuje budoucí koalici s AfD

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články