Bostonský maraton vyhrál japonský úředník. Afričani v drsném počasí propadli

Maratonští šampioni

Bostonský maraton vyhrál japonský úředník. Afričani v drsném počasí propadliNOVÉ 1
  • fk

Nepříznivé počasí během bostonského maratonu přineslo překvapivé výsledky. Z mužů jako první cílovou páskou proběhl japonský běžec Juki Kawauči. Ženám dominovala Američanka Desiree Lindenová. Za sebou nechali africké běžce, kteří maratonové závody tradičně opanují.

„Takovéhle počasí bylo pro závod ideální,“ pochvaloval Kawauči poněkud drsnější podmínky závodu. Usměvavý Japonec pracuje jako úředník a běhání maratonu se věnuje jako koníčku. Za život už jich uběhl na sedmdesát. V loňském roce se zúčastnil i toho v Praze, na němž skončil šestý.

Vítězství v Bostonu přitom neměl jisté téměř do poslední vteřiny. Běžeckého soka a šampióna z minulého roku, Keňana Geoffreye Kiruiho, předběhl až tři kilometry před cílem. „Věděl jsem, že je přede mnou. Viděl jsem ho. Běžel jsem svůj vlastní závod a doběhl jsem ho,“ popsal Kawauči své napětí v závěrečné fázi dráhy. Japonský vítěz doběhl v čase 2:15:58, za ním finišoval Keňan Kiru. V první desítce se umístilo celkem šest Američanů.

K obdobnému překvapení došlo i v ženské kategorii. Desiree Lindenová je první Američankou od roku 1985, která závod vyhrála. S časem 2:39:54 je však současně nejpomalejší ženská šampionka za posledních 40 let. Rodačka z Michiganu si vítězstvím spravila chuť, kterou jí zkazilo hořké druhé místo z roku 2011. K vítězství jí tehdy chyběly pouhé dvě vteřiny.

Tentokrát na druhém místě skončila Američanka Sarah Sellersová s více jak čtyřminutovou ztrátou na Lindenovou. První ženskou trojici uzavírala Kanaďanka Krista Ducheneová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.