„Vojtěch chytrou karanténu nezvládá,“ shodli se Hamáček s Černochovou
SELHÁNÍ CHYTRÉ KARANTÉNY
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová ( ODS) se v debatě Partie na TV Prima shodli, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) nezvládá chytrou karanténu. Dokud ji pod sebou mělo ministerstvo obrany, tak fungovala.
Jak se bude ČR vyrovnávat s narůstajícím počtem nakažených koronavirem se podle ministra Jana Hamáčka dozvíme víc po pondělním jednání vlády. Na otázku Jany Černochové, zda jsou mimořádná opatření dostatečná, odpověděl Hamáček, že se opatření budou zpřísňovat podle situace, která je podle něj dobrá, vzhledem k tomu, že hygienické stanice fungují a že nejsou přetížené nemocnice.
Podle Černochové projekt chytré karantény selhal. Stalo se tak poté, co projekt začalo řídit ministerstvo zdravotnictví, namísto ministerstva obrany, jak tomu bylo dříve. Podle Hámáčka se chytrá karanténa nemůže vrátit pod ministerstvo obrany, dokud se jí ministerstvo zdravotnictví nevzdá. „Pan Vojtěch musí přiznat, že mu to nejde,“ uvedl Hamáček. „Očekávám, že (Vojtěch) na vládě představí nějaký český semafor, co se stane, pokud by se to zhoršovalo,“ řekl. Podle něj by opatření měla být předvídatelná a lidé by měli vědět, na co se mají připravit. „Musíme v pondělí říci, jak dál, a přestat řešit, co kdo kde řekl,“ uvedl vicepremiér.
Další aplikace, které by měly pomáhat během pandemie jsou například E-rouška a Mapy.cz. V případě aplikace E-rouška, dává ministr Hamáček její nefunkčnost za vinu firmě Apple, která údajně aplikaci neschválila na Appstoru a lidé s IPhonem ji pak nemohou používat. Povinné stažení aplikací však Hamáček nechce. „Nařizování by mělo mít limity, nařizovat někomu co si musí dát do telefonu je za hranou a zavání to Velkým bratrem,“ řekl.
O tom, jak budou volit lidé v karanténě uvedl Hamáček, že bude diskutovat se zástupci parlamentních stran. Černochová kritizovala Hamáčka, že ministr porušuje ústavní zákon upíráním volebního práva občanů a místo strašení lidí by měl zařídit, jak volby uskutečnit. Hamáček se hlavně bojí toho, že spadne volební účast, protože lidé, kteří nakažení nejsou z obavy nákazy k volbám nepřijdou. Hamáček řekl, že „musíme dbát na to, aby byla zajištěna bezpečnost a tajnost voleb. Zvládneme to a uděláme vše pro to, aby i ti v karanténě mohli jít volit, ale nemůžeme vyděsit nenakažené lidi, aby ze strachu z nakažení nešli volit a nám spadla volební účast.“ Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, chce, aby šli volit i pozitivně nakažení. Černochová věří, že by se to dalo zvládnout stejně jako v Jižní Koreji. „Kde je vůle tam je cesta, stejně tam přijdou lidé s neodhalenými příznaky. Místo strašení lidí byste měli vymyslet, jak to udělat, aby lidé mohli volit,“ sdělila Černochová. Namístě je i možnost korespondenční volby, či speciálních volebních komisí, které budou po krajích chodit se speciální volební urnou a v ochranných prostředcích.