Zeman má kompro na šéfa BIS Koudelku. Předá ho Babišovi

ZEMAN VS BIS

Zeman má kompro na šéfa BIS Koudelku. Předá ho Babišovi
Miloš Zeman. Foto: Foto: Jan Zatorský
1
Domov

mh Echo24

Prezident Miloš Zeman je už od 90. let proslavený politickými aférami spojenými s tajnými službami, které se vždycky nakonec ukážou jako blamáž. Kancelář prezidenta republiky nyní připravuje materiál, který se týká ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Bude argumentací, proč prezident Miloš Zeman nechce Koudelku povýšit do hodnosti generála. Zeman předá materiál premiérovi Andreji Babišovi (ANO) při nejbližší večeři. Prezident to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD). Dodal, že by měl být Koudelka z čela BIS odvolán, ale vzhledem k blízkému vypršení funkčního období, to už považuje za bezpředmětné.

"Jak jste si možná všimli, tak v Kanceláři prezidenta republiky začal pracovat pan Jiří Rom, bývalý šéf analytiky BIS. A já panu premiérovi při naší nejbližší večeři předám materiál, který se týká pana Koudelky. Myslím si, že každé rozhodnutí se má argumentovat, a tento materiál bude argumentací," řekl Zeman.

Zeman dokonce prohlásil, že by měl být Koudelka odvolán. "Domnívám se, že pan Koudelka by měl být odvolán, ale vzhledem k tomu, že jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné," dodal prezident.

Aféry Miloše Zemana

Miloš Zeman je proslavenými svými politickymi aférami, které byly postaveny na polopravdách a dezinformacích. Například když byl Zeman premiérem, tak vznikl na jeho úřadě kompromitující material na Petru Buzkovou, který se jmenoval Olovo. Prezident sám byl aktérem aféry Bamberg, kdy se snažil zajistit financovani pro svou politickou stranu, čssd. Do této aféry ho namočil Jaroslav Vlček, tehdejší předseda strany Zelených. Ten dal také podnět k tzv. aféře sledování politiku bezpečnostní iformační službou, která pokračovala tzv. zemanovým kufříkem. Ten se ukázal jako blamáž, protože žádné sledování politiků BIS se neprokázalo.

Dlouhodobé spory

Koudelkovo povýšení vláda prezidentu Miloši Zemanovi navrhla už popáté. Zeman to dosud vždy odmítl. Kontrarozvědku, která ve svých zprávách opakovaně upozorňuje například na nebezpečí ruských či čínských špionů, prezident často kritizoval. Návrh vlády v minulosti nevyslyšel, přestože Babišovi povýšení Koudelky slíbil.

Koudelka se vedení BIS ujal 15. srpna 2016, kdy v čele kontrarozvědky nahradil Jiřího Langa, který požádal o uvolnění z funkce a později stanul v čele Národního bezpečnostního úřadu. Zeman se domnívá, že by měl být z čela úřadu odvolán. "Ale vzhledem k tomu, že jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné," dodal.

Prezident generály každoročně povyšuje u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. Letošní květnové jmenování generálů se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo, říjnový termín zatím odložen nebyl.