Jak nás vidí svět? Varování pro turisty před cestou do Česka: kapsáři, metanol, falešní policisté

CESTOVÁNÍ

Jak nás vidí svět? Varování pro turisty před cestou do Česka: kapsáři, metanol, falešní policistéNOVÉ
Interaktivní mapa států Foto:

FOTO: printscreen web Ministerstva zahraničních věcí 

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Blíží se čas letních dovolených a ať už cestujete do exotických či mírnějších krajin, je dobré informovat se o současném stavu bezpečnosti a zákonů v dané zemi. Hrozby jsou ale i v ČR. Britská vláda své občany varuje před českými směnárnami, prostitutkami a nekolkovaným alkoholem.

Podle webu britské vlády, který poskytuje informace o zahraničí, je Česká republika více méně bezpečnou zemí, s kterou nemá většina občanů špatnou zkušenost. Přesto varuje před řadou problémů, na něž by si turista měl dát pozor.

Většinou jde o kapesní krádeže či směňování peněz. „Nikdy neměňte peníze na ulici,“ varuje web a odkazuje na směnárny či banky. „Vyhýbejte se kontaktu s ženami či muži živícími se pouliční prostitucí, často se jedná o kapsáře,“ varuje dál web.

V neposlední řadě by si u nás měli dát lidé pozor na nekolkovaný alkohol, což zřejmě souvisí s metanolovou kauzou.„Ujistěte se, že má láhev originální, nedotčené těsnění kolem korku nebo víčka,“ radí Britům web.

Metanolová aféra vypukla v září 2012, kdy se objevily první případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014. Celkem zemřelo asi 50 lidí, další připravil alkohol o zdraví. Justice se s případem zabývala v mnoha procesech. Míchači směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela byli už dříve odsouzeni na doživotí, hlavní distributor Jiří Vacula přijal patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.

Britské občany web varuje i před falešnými policisty, kteří po nich požadují ukázat nejen pas, ale i cizí měnu kvůli prokázání totožnosti. Upozorňují, že požadovat ukázání peněz není v pravomoci policie ČR. Jistou zajímavostí je, že už na seznamu není tradiční hit, tedy nepoctiví taxikáři, což se ale dá přičíst fungováním služby Uber, kterou jsou cizinci běžně zvyklí používat, takže služby běžných taxikářů už nemusí využívat.

V Itálii pozor na kapsáře

Například při cestě do Itálie varuje web českého ministerstva zahraničí před velkým počtem kapesních krádeží. „Statisticky každý třetí den dojde k okradení a k odcizení dokladů českého občana v Itálii,“ uvádí web MZV.

Oproti tomu v Chorvatsku je bezpečnostní situace podle ministerstva dobrá, zvláště v turistické sezóně. Jen je třeba pozorně dbát místních zákonů. „Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě,“ uvádí ministerstvo a dodává, že za porušení může hrozit až vězení. Stejně tak je striktně zakázáno „vynášet z mořského dna jakékoliv předměty mající povahu kulturní památky“ a nebo ty „o nichž lze byť jen předpokládat, že by takovou povahu mohly mít“. Některá města v Chorvatsku zavedla také pokuty za vyskytování se na veřejnosti bez trička.

V Řecku je například přísně zakázáno používání detektoru kovů. Hrozí za něj odnětí svobody až do výše pěti let. Ve Španělsku je třeba dát si pozor na některé lokální zákony zakazující pít alkohol na veřejných místech včetně pláží. Za porušení hrozí vysoké pokuty a zákony podléhají přísné kontrole.

Získat informace o lokalitě, kterou plánujete navštívit, lze více způsoby. Pomoci k tomu může informační portál Ministerstva zahraničních věcí ČR. Samo ministerstvo pak na svém webu radí kontaktovat zastupitelský úřad dané země na našem území.

Čtěte dále: Žebříček nejlepších měst pro homosexuály. Jak se umístila Praha?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články