Nová finská premiérka se ukázala jako soudružka
Nejvíc trendy premiérka
Média i jejich čtenáře zaujal její nezvykle nízký věk i fotografie, kterou si pořídila s vládními kolegyněmi. Podle bruselského serveru Politico jsou však na nové finské premiérce Sanně Marinové zajímavé také její nezvykle levicové postoje a názory. „Je to nejlevicovější člověk v pozici premiéra, jakého kdy tato země měla,“ nechal se slyšet jeden její koaliční kolega. Marinová má také ve zvyku začínat své projevy k sociálnědemokratickým spolustraníkům oslovením „soudruzi“, píše server.
Předsedkyně finské vlády se vyslovuje proti snižování počtu migrantů, které Finsko přijímá. Současně chce, aby Finsko bylo uhlíkově neutrální už v roce 2035, tedy 15 let před datem, na které si týž cíl stanovila Evropská unie. K tomu Marinová hodlá zvyšovat daně, aby země měla prostředky na příspěvky pro důchodce a je proti někdy diskutovanému členství Finska v NATO.
Její názory podle Politico.eu ovlivnilo dětství v dělnické rodině. „Bez silného finského sociálního a vzdělávacího systému bych neměla možnost ve své kariéře uspět. A protože jsem vyrůstala v duhové rodině, je jasné, že si vážím rovnoprávnosti i lidských práv,“ vyjádřila se premiérka tento rok pro média. Její otec měl problémy s alkoholem a budoucí premiérka pak žila se svou matkou a její partnerkou. Dříve řekla, že neměla jednoduché dětství, protože nemohla o svém zázemí otevřeně mluvit. Rodina se podle ní také potýkala s nedostatkem finančních prostředků.
Nominaci nové vlády v úterý schválil finský parlament. Marinová v jejím čele střídá Anttiho Rinneho, který minulý týden podal demisi v souvislosti s dvoutýdenní stávkou poštovních úředníků, pracovníků v letectví i v jiných odvětvích.
Marinová se už musela vyrovnat s první kritikou, ta byla spojená s diskuzemi o tom, zda Finsko příjme děti těch, kteří ze země odešli bojovat za Islámský stát. „Jednou bude muset setřást ten svůj idealismus, aby dosáhla smysluplných reforem,“ poznamenal jeden z nejmenovaných politiků koaliční strany.