Tajná služba dezinfikovala i vzduch. Pak mohla začít historická schůzka

Historická schůzka

Tajná služba dezinfikovala i vzduch. Pak mohla začít historická schůzkaSLEDUJEME ON LINE
Kim přijíždí na summit Foto:

FOTO: REUTERS

3
Svět
Echo24
Sdílet:

V demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi se dnes ve 2:30 SELČ sešli jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podali si ruku a Mun Kimovi řekl: „Jsem šťastný, že se s Vámi setkávám.“ 

Hlavním tématem prvního mezikorejského summitu po více než deseti letech má být denuklearizace Korejského poloostrova. Soul uvedl, že na vrcholné schůzce rovněž plánuje zahájit rozhovory o podpisu mírové smlouvy, která by ukončila korejskou válku z let 1950-1953, jež skončila pouze dohodou o příměří. V neposlední řadě má pak schůzka připravit půdu pro summit KLDR-USA, plánovaný na přelom května a června.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

15:00 Japonsko ohledně odzbrojení požaduje konkrétní činy

Japonský premiér Šinzó Abe přijal výsledek korejského setkání pozitivně. Současně však dodal, že pokud jde o závazek odzbrojení korejského poloostrova, rád by ze strany KLDR viděl konkrétní kroky. „Vítáme tento pozitivní krok k řešení otázek týkajících se Severní Koreje. Pevně doufáme, že KLDR přijme konkrétní opatření,“ prohlásil Abe.

14:30 Kreml o summitu mluví jako o historické události

„Je to velmi pozitivní zpráva,“ prohlásil před novináři mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s dodatkem, že ruský prezident Vladimír Putin prý vždy k mírovému jednání vybízel. „A dnes vidíme, že se tento přímý dialog uskutečnil a že otevírá určité vyhlídky,“ zdůraznil Putinův mluvčí.

14:00 Čeká nás dlouhá cesta, ale je to zásadní krok, zní z NATO

Severoatlantická aliance vítá výsledke páteční schůzky mezi vůdci Severní a Jižní Koreje. „Dnes je nejdůležitější ocenit fakt, že se sešli. A i když to bude ještě dlouhá cesta, než uvidíme plné vyřešení krize na Korejském poloostrově, myslím, že to je velmi zásadní první krok,“ prohlásil její tajmení Jens Stoltenberg.

13:10 Jihokorejský prezident letos pojede do KLDR

Mun Če-in, prezident Jižní Koreje letos navštíví severokorejský Pchjongjang. Obě země také uspořádají další setkání rodin rozdělených korejskou válkou z 50. let. Přesné datum se neví, zdroje však hovoří o podzimu. Oba vůdci by také nově měli pravidelně využívat horkou linku, která byla nedávno zprovozněna.

11:30 Povzbuzující, ale průlom nečekám, míní Johnson

„To, co se děje, je velmi povzbuzující,“ sdělil novinářům britský ministr zahraničí Boris Johnson. „Nemyslím si ale, že by ti, kdo znají historii severokorejských plánů na vývoj jaderné zbraně, byli v tuto chvíli příliš optimističtí. Každopádně je ale schůzka obou vůdců dobrou zprávou,“ doplnil.

11:05 Vůdci Korejí se dohodli na jaderném odzbrojení celého poloostrova

„Kim Čong-un a já jsme se dohodli na naprostém jaderném odzbrojení Korejského poloostrova,“ prohlásil na brífinku po společném jednání jihokorejský prezident Mun Če-in.

10:40 „Historický okamžik,“ ocenila Čína korejské setkání

Obdivujeme odvahu a historické politický vůdců Severní a Jižní Koreje, uvedla mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing. „Čína blahopřeje oběma vůdcům k historickému kroku, který učinili, a obdivuje jejich odvahu a politické rozhodnutí,“ řekla novinářům. „Doufáme, že přinese ovoce,“ dodala.

10:15 Šéfové obou Korejí společně zasadili strom

Vůdce KLDR Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in společně v demilitarizovaném pásmu zasadili na hranici obou zemí strom. Jedná se o symbol míru. Lídři během summitu zasadili borovici pocházejíí z roku 1953, kdy byla podepsána dohoda o příměří, jež ukončila boje korejské války.

9:00 Snad je summit krokem k míru, doufá Bílý dům

Spojené státy vyjádřily přání, aby setkání obou představitelů korejských zemí přineslo pokrok v mírových jednáních na poloostrově. „Doufáme, že rozhovory přinesou pokrok směrem k budoucímu míru a prosperitě pro celý Korejský poloostrov,“ uvedl v prohlášení úřad prezidenta Donalda Trumpa.

8:30 Severokorejci ještě o korejském summitu moc zpráv nemají

Zatímco Jihokorejci mají možnost sledovat klíčové momenty dnešního korejského summitu v přímém přenosu, Severokorejci mají k dispozici pouze skromné zpravodajství státních médií. Odpoledne místního času byla v KLDR vydána krátká zpráva o odjezdu vůdce Kim Čong-una z hlavního města na schůzku s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem v demilitarizované zóně mezi korejskými státy. Státní televize má o summitu podat obšírnější zprávu později.

8:22 Protest na jihu

Několik set jihokorejských odpůrců sbližování se Severní Koreou se shromáždilo u vesnice Pchanmundžom, kde se summit koná. Protestovali proti tomu, že jejich prezident jedná se severokorejským vůdcem, a zapálili severokorejské vlajky s portréty Kima Čong-una i jeho otce a dědečka. Vyzývali také Muna, aby odstoupil. Protest se obešel bez násilí.

8:13 U jednacího stolu při korejském summitu nechyběla Kimova sestra

Mladší sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una zaujala při prvním kole dnešního korejského summitu u jednacího stolu prominentní místo. Kim Jo-čong seděla vedle bratra, překročila s celou delegací hraniční linii mezi oběma korejskými státy a byla u jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

5:18 Lídři obou Korejí uzavřeli první kolo historického summitu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in uzavřeli první kolo jednání historického summitu, který se koná v Pchanmundžomu. Informoval o tom úřad jihokorejského prezidenta, který citovala agentura Reuters a AP.

3:39 Bílý dům doufá, že korejský summit přinese mírovou budoucnost

Bílý dům doufá, že dnešní summit nejvyšších představitelů sousedních korejských států přinese pokrok v jednání o míru na tamním poloostrově. Uvedl to ve svém dnešním prohlášení, ze kterého cituje agentura AP.

2:30 Mun Če-in a Kim Čong-un si v Pchanmundžomu podali ruce

V demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi se dnes ve 2:30 SELČ sešli jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podali si ruku a Mun Kimovi řekl: „Jsem šťastný, že se s Vámi setkávám.“ Píší o tom světové agentury.

PÁTEK 27. DUBNA

Samé úsměvy

Zlaté dveře majestátní severokorejské budovy v pohraniční vesnici Pchanmundžom se otevřely a severokorejský vůdce Kim Čong-un v černém obleku, jaký nosíval Mao Ce-tung, začal v doprovodu suity úředníků sestupovat po schodech k hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Stal se tak prvním severokorejským nejvyšším představitelem, který od korejské války v letech 1950 až 1953 vkročil na jihokorejskou půdu.

S úsměvem natáhl ruku k čekajícímu a usmívajícímu se jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi, který ho vítal mezi nízkými, bledě modrými domky, jež hranici v Pchanmundžomu lemují.

Tato vesnice je jedním z mála míst na hranici mezi oběma korejskými státy, kde není ani vysoký plot z ostnatého drátu, ani minové pole dělící země, jejichž konflikt skončil jen příměřím a nikoli mírovou dohodou, a tudíž jsou stále technicky vzato ve válečném stavu.

Oba muži si přes hranici podali ruku a pozdravili se. „Jsem nadšený, že se setkáváme na tomto historickém místě. Je dojemné, že jste došel až k demarkační linii, abyste mě osobně uvítal,“ řekl Kim Čong-un.

„Setkat se na tomto místě bylo vaším velkým rozhodnutím,“ odvětil Mun Če-in, oblečený v tmavém obleku doplněném světle modrou vázankou, než Kimovi pokynul, aby překročil hranici vyznačenou na chodníku.

Tento krok byl něčím, čeho nikdy nedosáhl ani Kim Čong-unův dědeček, zakladatel KLDR KIm Ir-sen, ani jeho otec Kim Čong-il. Dva předchozí summity mezi vůdci korejských států – v roce 2000 a 2007 – se konaly v severokorejské metropoli Pchjongjangu.

Pětašedesátiletý Mun a čtyřiatřicetiletý Kim si znovu podali ruce a otočili se nejprve tváří k severokorejským fotografům, a poté k jejich kolegům na jihokorejské straně. A pak v předem neplánovaném gestu Kim popadl Muna za ruku a vyzval ho, aby společně s ním udělal krok zpět na sever, kde spolu znovu krátce pohovořili.

Tato scéna odehrávající se v poklidném, usměvavém duchu, byla v ostrém kontrastu k napětí, které mezi oběma zeměmi v loňském roce opět zesílilo po severokorejských jaderných a raketových testech.

Od letošního ledna se vzájemné vztahy uvolnily, což mimo jiné umožnilo společný nástup obou korejských týmů pod jednou vlajkou během zimních olympijských her, jež se v únoru konaly v Jižní Koreji.

Poté, co oba nejvyšší představitelé prošli po červeném koberci mezi nastoupenou jihokorejskou čestnou stráží oblečenou v tradičních modro-žluto-červených uniformách, vešli do Mírového domu na jihokorejské straně ke společnému jednání.

Jen několik minut předtím, než Kim Čong-un vešel dovnitř, prohledal Mírový dům severokorejský bezpečnostní tým, který pátral po výbušninách a odposlouchávacích zařízeních, a do vzduchu, na křesla i na knihu hostů, kterou měl Kim podepsat, nastříkal dezinfekci.

Do takto ošetřené knihy poté Kim vepsal slova plná naděje: „Nyní začínají nové dějiny. Věk míru od počátečního historického bodu.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články