1 Reakce palestinského velvyslanectví

Palestinské velvyslanectví v ČR kritizovalo přesun ambasády USA

NOVÉ

Témata: , ,

Palestinské velvyslanectví v Česku v úterý odsoudilo pondělní přesun americké ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Spojené státy tím nesou odpovědnost za eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinou, uvedlo velvyslanectví v tiskové zprávě. Česko chce do konce května otevřít v Izraeli honorární konzulát a do konce roku Český dům. Prezident Miloš Zeman usiluje o to, aby Praha stejně jako USA přesunula do Jeruzaléma i své velvyslanectví.

Podle Palestinců porušily USA přesunutím ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma mezinárodní právo. „Palestinský lid považuje americké velvyslanectví v okupovaném Jeruzalémě za nelegální osadu a tím americká administrativa nese plnou zodpovědnost za eskalaci situace s nedozírnými důsledky,“ uvedlo palestinské zastoupení. Podle něj USA tímto krokem přišly o možnost vystupovat jako nestranný prostředník ve vyjednáváních mezi Izraelem a Palestinci.

Velvyslanectví kritizovalo také oslavu, která se konala u příležitosti otevření amerického zastoupení. „Vyjadřujeme lítost nad účastí několika států na oslavě přesunu amerického velvyslanectví do okupovaného Jeruzaléma. Tyto státy také nesou přímou či nepřímou odpovědnost za prolití krve v Palestině, zejména v pásmu Gazy,“ uvedli Palestinci. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil nedělní recepce u příležitosti otevření americké ambasády, na pondělním slavnostním otevření přítomen nebyl.

Palestinci v tiskovém prohlášení rovněž uvítali plánované stanovisko Evropské unie, které mělo být k americkému kroku kritické. Přijetí stanoviska ale zablokovaly Česko, Maďarsko a Rumunsko.

Americký prezident Donald Trump přemístění velvyslanectví oficiálně oznámil loni v prosinci. Učinil tak navzdory přesvědčení většiny států, že o statusu Jeruzaléma by mělo být rozhodnuto až po dosažení mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda ale považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město židovského státu.

Čtěte také: ON LINE: Palestinci si připomínají den hanby a pohřbívají oběti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.