Zdechovský: Ne všechny země EU věří závěrům Barnevernetu. Kauzu Michalákové má za otevřenou

Polsko udělilo azyl Norce

Zdechovský: Ne všechny země EU věří závěrům Barnevernetu. Kauzu Michalákové má za otevřenouRozhovor 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Polsko udělilo azyl Norce, které Barnevernet odebral dítě. Další takové případy mohou následovat, protože i v dalších zemích EU leží podobné žádosti o ochranu. Rozhodnutí Polska je první takový signál, že ne všechny země EU věří závěrům Barnevernetu. V rozhovoru pro Echo24 to říká europoslanec a člen výbor pro občanské svobody Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten sleduje i případ odebrání sourozenců Michalákových jejich rodičům kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Kvůli kauze Čechů se sejde s norským velvyslancem a o tématu Barnevernet chystá knihu.

Už se někdy stalo, aby země EU udělila azyl norskému občanu kvůli odebírání dětí?

Ne, je to první případ. A taky je to důvod, proč se tím chtějí zabývat i diplomaté z dalších zemí, Německa, Velké Británie, pobaltských zemí či Rumunska, v nichž leží podobné žádosti o azyl. Byly doposud zamítány s tím, že Norsko je bezpečná země.

Mění se tím postoj zemí Evropské unie, nebo celé EU, k Norsku?

Myslím, že do diplomatické mezinárodní komunity to vyslalo silný signál, že ne všechny členské státy EU věří závěrům, ke kterým docházel Barnevernet. A že postupy odebírání dětí občanům EU budou zeměmi EU důkladně prozkoumávány.

Polsko si veškeré dokumenty případu Silje Garmové prověřilo a dospělo k závěru, že v této kauze norské úřady a konkrétně Barnevernet lhaly. Matka nebyla závislá na lécích ani opiátech, ani se nestarala špatně o dceru. Je tu silný předpoklad, že i další občané Norska, kteří budou chtít požádat kvůli hrozbě odebrání dětí o azyl v Polsku, budou mít velkou šanci na úspěch.

Když takových azylů pro Nory přibude, bude to mít dopad na vztahy EU a Norska. Souhlasíte?

Určitě. Tento týden jsem se krátce potkal s lidmi z Rady Evropy a diskutovali jsme přípravy rezoluce Rady k otázce odebírání dětí. Zvažují, že v nejbližší době připraví další rezoluci a budou po Norsku chtít vysvětlit případy, které jsou sporné. Takových zůstávají stovky, v řadě z nich se ukazuje, že Barnevernet falšoval dokumenty.

‚Pro děti Michalákových chci přístup k českým příbuzným‘

Co případ odebrání dětí Michalákovým? Považujete odebrání za definitivní?

Ne, opravdu. Nyní je třeba ptát se Tomáše Petříčka (ministra zahraničí za ČSSD, který Norsko navštívil v pátek 8. února – pozn. red.). On otázku českých dětí v Norsku vznesl. Já sám se mám sejít s norským velvyslancem. Chci se s ním bavit o postupu v celé kauze.

Budete norskému velvyslanci navrhovat, nebo po něm požadovat něco konkrétního?

Ano, budu požadovat přístup dětí Michalákových k učitelům českého jazyka a možnost kontaktu s českými příbuznými. O Barnevernetu také připravujeme knížku, o kterou má zájem americký distributor. Je to výsledek čtyřleté práce. Popisuje mnoho podobných kauz a vyjadřuje se k nim řada psychologů či politiků. Knihu připravuji já, britský spisovatel Benett Steven a norský politik Jan Simonsen. Kniha míří na americký trh, překlad pro český trh je v jednání.

Kdy bude kniha uvedena na americký trh?

Předpokládám před Vánoci.

O Češce, která i s třemi dětmi loni získala politický azyl na Novém Zélandu kvůli výhrůžkám smrtí od neonacistů, informoval deník Echo24 ZDE.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Norka prchající před Barnevernetem získala v Polsku azyl

Norsko žádá odvolat polského konzula, který je kritický vůči Barnevernetu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články