8

Večerní aukce u Hejtmánků: rekordní Rámájana, Ouhel i Gočár, překvapivě Talaškino

Témata: ,

Mimořádně cenný obraz Rámájana ruského malíře Borise Grigorijeva, který se naposledy představil české veřejnosti před 88 lety v rámci výstavy skupiny slovanských umělců v Praze, se na večerní aukci v Arthouse Hejtmánek 6. prosince vydražil za 17 360 000 Kč. Dílo, přestavující mýtickou indickou hrdinku obklopenou exotickými zvířaty, se tak stalo nejvýše vydraženou položkou aukce v pražské Bubenči. Získal ho zájemce v sále.

V pořadí již 9. aukce Arthouse Hejtmánek nabídla zájemcům o umění sto třicet jedna položek z kolekce kvalitních obrazů známých i nově objevených umělců, starožitností a designu. Celkem se vydražila díla za víc než 48 milionů korun. Všechny uváděné ceny jsou už včetně aukční provize 24 %.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou. „Večerní aukce byla lákavá, i sběratelsky přitažlivá. Většina děl našla své nové majitele,“ říká Tomáš Hejtmánek.

Koperník, Škrétova dílna, Prucha i Kubín

Za 2 480 000 korun se hned v úvodu aukce prodalo dílo De revolutionibus orbium coelestium astronoma a matematika Mikuláše Koperníka, vydané v roce 1566. To je celosvětově nedostupné a na aukcích se objevuje jen zcela výjimečně.

Hranici jednoho miliónu korun překonala olejomalba Narození Panny Marie (1640) z dílny Karla Škréty, výtečný příklad bravurní autorské malby, jehož menší podobu vlastní Národní galerie v Praze. Cena obrazu se rychlými příhozy vyšplhala až na 1 178 000 korun.

Ke dvěma miliónům se přiblížil obraz Figura (1930), bravurní ukázka lyrického kubismu od malíře a architekta Aloise Wachsmana vydražený za 1 736 000 korun. Za stejnou sumu se prodalo i sugestivní dílo Atomické reflexy (1946) Václava Tikala.

Ještě větší nárůst zaznamenal ovšem obraz Jarní krajina Jindřicha Pruchy (1913), který se z vyvolávací sumy 450 000 korun dostal až na 1 984 000 korun. A prodala se i obě dražená díla Otakara Kubína, českého malíře s mezinárodním renomé: Zátiší s houslemi (1921) za 496 000 korun a Skalisko u moře (před 1933) za 458 800 korun.

Rekordy pro Gočára a Ouhela

Aukční rekord v oblasti nábytku padl v případě kubistické ložnice Josefa Gočára: dražený soubor nábytku tohoto významného českého architekta byl zde prodán za 868 000 korun.

Své dosavadní aukční maximum překonal u Hejtmánků i Ivan Ouhel, jehož olej Pampeliška (1981) vystoupal z vyvolávací ceny 105 000 korun až na 334 800 korun. Ze současných autorů svoje renomé v aukční síni potvrdil také Jan Mikulka, jehož obraz se na domácí aukci objevil poprvé: hyperrealistické Zátiší s limetkami II (2017) se prodalo za 496 000 korun a nadějný autor si tak připsal svůj první tuzemský aukční rekord.

Bitva o Talaškino

Zdaleka nejtužší bitvu ovšem dražitelé svedli o kolekci uměleckých předmětů ze dřeva a textilu v Česku dosud takřka neznámého sdružení Talaškino, které tvořili ruští umělci z počátku 20. století. Jejich velká výstava se konala v Praze v Topičově salonu v roce 1909. Jednotlivé kusy téměř bez výjimky zaznamenávaly strmý nárůst: například Dóza ve tvaru vejce (1905) z vyřezávaného a polychromovaného dřeva se z vyvolávací ceny 18 600 korun zastavila až na 370 000 korunách, podobně vyřezávaná, barvená a mořená dřevěná Krabička (1905) vyskočila z původních 24 800 korun až na fantastických 496 000 korun. Většina těchto děl byla vydražena zájemci online.

Arthouse Hejtmánek, dům prostoupený krásou a uměním

Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Česku orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale vždy nabízí i zajímavé a cenné předměty z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory, prostoupené duchem umění a úctou ke všemu krásnému, slouží také jako prodejní galerie. Přestože na trhu působí pouhých pět let, obratem se Arthouse Hejtmánek zařadil mezi pět nejvýznamnějších aukčních domů u nás a je držitelem řady aukčních rekordů. Celkem se zde už vydražila díla za téměř 433 milionů korun. Arthouse Hejtmánek, vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánkovými, funguje také jako soukromá výstavní galerie, která se orientuje na výjimečné a neznámé autory.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.