Sněmovna omezila proslovy k pandemickému zákonu. „To je šílený,“ reagoval Okamura
PROJEDNVÁNÍ PROTIPANDEMICKÉHO ZÁKONA
Sněmovna na návrh předsedy poslanců KDÚ-ČSL Marka Výborného omezila řečnickou dobu při projednávání protipandemického zákona na dvakrát pět minut. Předtím zablokoval jednání dolní komory lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, který mluvil přes tři hodiny. Poslanci se po čtyřech hodinách od zahájení schůze nedostali ani k hlasování o tom, zda stav legislativní nouze trvá. Koalice zároveň připravila pozměňovací návrh, kterým chce omezit účinnost předlohy do konce listopadu, jak to dříve doporučil sněmovní zdravotnický výbor. Další změny se týkají výše pokut nebo určení lhůty, v níž má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace.
Řečníci bez přednostního práva budou moci v nynější debatě vystoupit podle rozhodnutí Sněmovny nejvýše dvakrát. Jejich příspěvky nebudou smět překročit pět minut. Vládní poslanci už ohlásili, že budou navrhovat omezení doby vystoupení jednotlivých poslanců i při projednávání samotné novely pandemického zákona.
S návrhem novely pandemického zákona mají problém opoziční kluby ANO a SPD, jedná se podle nich o legislativní paskvil. Projednání vládní předlohy na lednové řádné schůzi zablokovali poslanci SPD. Zákon zpochybňují právníci a před sněmovnou se proti jeho přijetí koná demonstrace.
Okamura vládě vytýkal fašizující tendence
Okamura novelu i její zrychlené projednání označil za protiústavní a opakovaně vyzýval vládní koalici, aby pandemickou novelu stáhla a umožnila její projednání v řádném režimu. Koalice usiluje o zrychlené projednání kvůli tomu, že platnost základních částí pandemického zákona o možnosti vydávání protikoronavirových restrikcí končí s posledním únorem.
Předseda SPD v obsáhlém vystoupení kritizoval nejen pandemický zákon, ale i vládu Petra Fialy (ODS). Obvinil ji mimo jiné z fašizujících tendencí, totalitárních metod, omezování občanských práv a svobod a diktatury politické menšiny. „To je šílený, úplně šílený,“ opakoval. Několikrát čelil výtkám předsedajících schůze, že nemluví k věci, tedy k důvodnosti zrychleného projednávání novely. Okamura to odmítl s poukazem na své přednostní právo. „Jestli se vám nelíbí, že je to dlouhý, tak nemáte navrhovat takovýhle paskvily,“ uvedl k délce svého vystoupení. Paskvilem je podle Okamury novela kvůli tomu, že ji vládní poslanci chtějí upravit a opětovně omezit její platnost.
Vedle Okamury, který mluvil 187 minut, se do úvodní debaty přihlásil také předseda poslanců SPD Radim Fiala, který je z titulu funkce rovněž řečníkem s přednostním právem. Nebyl však v jednacím sále a jeho přihláška propadla. V debatě tak vystoupil poslanec SPD Jaroslav Bašta.
Novela má umožnit například posílání do karantény pomocí SMS
Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout omezení širšího okruhu činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou.
Možnost vydávat opatření pro své resorty měla dostat také ministerstva obrany a vnitra. Podle první místopředsedkyně klubu ODS Evy Decroix se ale dnes i po předcházející diskusi se senátory rozhodlo, že tato oprávnění budou ze zákona vypuštěna.
Koaliční poslanci také navrhují zmírnění části mimořádných opatření a výše postihů. Úřady by na rozdíl od současného znění pandemického zákona a navrhované novely nemohly úplně zakázat soukromé a veřejné akce, a také provoz hudebních, tanečních nebo herních klubů či diskoték, heren a kasin. Jejich provoz by mohly podle pozměňovacího návrhu pouze omezit.
Maximální hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, navrhla vládní koalice snížit na pětinu. Maximální pokuta činí v současnosti tři miliony korun, nově by byla nejvýše 600.000 korun. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze čtyř milionů na 800.000 korun.
Koalice chce také zpřesnit možnost ukládat lidem karanténu nebo izolaci telefonicky nebo krátkou textovou zprávou tak, aby takový postup nemohl být zneužitelný. Ministerstvo zdravotnictví by podle Decroix mělo stanovit vyhláškou technické parametry takového oznámení. Účelem je, aby SMS zpráva obsahovala identifikační kód, který umožní nařízení karantény ověřit na webu krajské hygienické stanice.
Krajské hygienické stanice by podle pozměňovacího návrhu měly v případě podání námitky prověřit ve lhůtě tří pracovních dnů, zda byla karanténa či izolace nařízena oprávněně. „Přičemž pokud hygiena neoznámí své rozhodnutí v této lhůtě, považuje se karanténa nebo izolace za ukončenou,“ dodala Decroix.
Proti přijetí novely dnes opět lidé v Praze demonstrují psali jsme o tom zde. Výborný návrh obhajoval tím, že je důležitý pro případné zvládnutí epidemie při jejím zhoršení, a také tím, že vláda nechce jít cestou nouzového stavu.