Použil Asadův režim chemické zbraně? Kvůli útoku se sejde Rada bezpečnosti OSN
Válka v Sýrii
- čtk,
Při údajném chemickém útoku na syrské město Dúmá zahynulo v sobotu nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších bylo zraněno. Uvedli to dnes podle agentury Reuters záchranáři ze syrského Svazu zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM). Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, tedy spojenci syrské vlády. Incident odsoudila řada zemí, včetně USA, Německa a Francie. Na použití zbraní se shodli v telefonickém rozhovoru americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, informoval dnes Elysejský palác. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ruští specialisté na místě žádné stopy po použití chemických zbraní nenašli.
Trump s Macronem si podle prohlášení citovaného agenturou Reuters „vyměnili informace a analýzy potvrzující použití chemických zbraní“. USA a Francie v příštích dnech posílí spolupráci ohledně Sýrie a budou koordinovat svůj postup při dnešním jednání Rady bezpečnosti OSN, která se bude útokem na Dúmu zabývat.
„V této věci musí být jasně určena veškerá odpovědnost,“ dodává se ve francouzském prohlášení.
Podle záchranářů z organizace Bílé přilby se město Dúmá kontrolované radikály v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí. Syrská státní média odmítla, že by vládní vojska použila chemické zbraně.
Lavrov: Stopy po chemických zbraních jsme nenašli
Ruský ministr zahraničí oznámil, že ruští specialisté nenalezli žádné stopy po použití chemických zbraní v místě sobotního útoku v syrské Dúmě. Z údajného chemického útoku, při němž přišly o život desítky lidí a tisícovka byla zraněna, je obviňována syrská vláda, kterou Rusko v občanské válce podporuje.
„Naši vojenští specialisté už tam byli. Nenašli žádnou stopu chlóru nebo jakékoli jiné chemikálie použité proti civilistům,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci.
Lavrov se také vyjádřil k odvetnému útoku proti syrské letecké základně, kterou podle Damašku a Moskvy provedl Izrael. „Jde o velmi nebezpečný vývoj situace a doufám, že to pochopí alespoň američtí vojáci a vojáci zemí v koalici pod vedením USA,“ řekl šéf ruské diplomacie.
Zodpovědnost nese Asadův režim i Rusko a Írán, říká Německo
Německo dnes tvrdě odsoudilo nasazení chemických zbraní v Sýrii. Stojí za ním nejspíš režim syrského prezidenta Bašára Asada, míní. Zodpovědnost za situaci v zemi sužované dlouholetými boji ale podle vládního mluvčího Steffena Seiberta nesou i Rusko a Írán.
„Vidíme, že stejně jako před rokem v případě (vesnice) Chán Šajchún okolnosti ukazují na zodpovědnost Asadova režimu,“ uvedl dnes Seibert s odkazem na loňský útok chemickými zbraněmi, který si vyžádal nejméně 87 obětí.
Aktuální útok na město Dúmá označil za odporný a jasně protiprávní. Lidé, kteří mají na svědomí nasazení chemických zbraní a také cílené bombardování zdravotnické infrastruktury, musí podle něj být postaveni před spravedlnost.
Zodpovědnost podle Seiberta nesou i Rusko a Írán, které Asadův režim podporují. Rusko podle spolkové republiky musí přestat blokovat Radu bezpečnosti OSN a umožnit vyšetření chemických útoků. Víkendovými událostmi v Dúmě se má na své mimořádné schůzi Rada bezpečnosti zabývat dnes večer SELČ.