Proplácení z COVIDů se vleče. Živnostníci dostali jen zlomek, stát si pomáhá čísly z Prahy
POMOC PODNIKATELŮM
Nekonečný seriál jménem „Sliby státu a skutečnost“ pokračuje. Zatímco úřady podle slov vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) k 6. květnu schválily v úvěrových programech COVID pomoc živnostníkům ve výši 8,2 miliardy korun, reálně zatím vyplatily jen zlomek. To si přitom ještě stát pomáhá čísly programu COVID Praha, který hlavní město spustilo proto, že pražské firmy na finanční pomoc zpočátku vůbec neměly nárok. Podle expertů je v České republice obrovská mezera mezi slíbenou a realizovanou pomocí.
„V rámci programů COVID I, II a COVID Praha byla k 6. květnu schválena podpora více než tisícům živnostníků, malých a středních podnikatelů v objemu více než 8,2 mld. Kč,“ nechal se v týdnu slyšet ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Peníze ale k podnikatelům tečou extrémně pomalu. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské kabinet Andreje Babiše k 5. květnu rozeslal z programů COVID jen 2,2 miliardy korun. „Začíná to připomínat Beckettovo Čekání na Godota. Vláda bezmála dva měsíce slibuje pomoc podnikatelům. Přidám jen ‚vydolovaná‘ data a připomenu slib vlády: 951,5 miliard,“ uvedla.
Další díl seriálu "Sliby versus realita": Začíná to připomínat Beckettovo Čekání na Godota. Vláda bezmála dva měsíce slibuje pomoc podnikatelům.Spuštění #COVIDIII se opět posunulo.https://t.co/TDB63vjeuy
— Helena Horská (@HelenaHorska) May 6, 2020
Přidám jen "vydolovaná" data a připomenu slib vlády: 951,5 mld@ForbesCesko pic.twitter.com/3Nhnb2lMUI
Ve statistikách je navíc započteno 600 vyplacených milionů pražským firmám, bez nich vládní podpora činí dokonce jen 1,6 miliardy. „Pořád je tady obrovská mezera mezi slíbenou a realizovanou pomocí. Jasně to ukazuje, nakolik je situace vážná. V této situaci má přednost rychlost,“ řekla deníku Echo24 Horská. Vyplácení podle ní ztěžuje i to, že programy COVID jsou vypláceny z evropských financí. „COVID I i COVID II jsou z evropských peněz, proto jsou tam složité administrativní náklady. Ale to bylo rozhodnutí našeho státu, využít evropských peněz a nedávat ze soukromého rozpočtu,“ dodala.
Že vyplácení může nabrat zpoždění, přiznává i Havlíček. „Pro Českomoravskou rozvojovou a záruční banku (ČMZRB), která dané programy spravuje, jde o obrovský nárůst agendy, jen za duben podnikatelům poskytla podnikatelům pětinásobek toho, co běžně,“ uvedl. Na ty, na které se dosud nedostalo, myslí chystaný program COVID III, dodal. Na třetí vlnu programu se ale zatím čeká. Připraven by měl být v květnu, vyčleněno do něj je 150 miliard korun. ČMZRB tak bude moci ručit za úvěry až v objemu 500 miliard korun. Podporu by mělo získat kolem 150 000 živnostníků a podniků s až 500 zaměstnanci.
Problémy jsou i s prvními dvěma vlnami. Program COVID připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ČMZRB. V první vlně banka přijala přes 3200 žádostí přesahujících deset miliard korun. Většina žádostí ale neuspěla. O půjčky totiž podle banky žádaly zadlužené firmy, žadatelé nedodrželi podmínky programu, dalším důvodem bylo vyčerpání částky použitelné pro pražské podniky. V pokračování programu, do kterého byly zapojeny komerční banky, obdržela 5900 žádostí v objemu 19 miliard korun.
Podle mluvčí ČMZRB Marie Lafantové se nyní ještě podepisují některé smlouvy v rámci COVID-I, k řadě firem tak peníze ještě vůbec nemohly doputovat. „Kapacita programu COVID I byla naplněna, podnikatelům bude celkově poskytnuta 1 mld. Kč. Nyní se podepisují poslední smlouvy a předpoklad je takový, že celková suma bude vyplacena do konce příštího týdne (končícího nedělí 17. května – poznámka),“ sdělila redakci Echo24.
Není to poprvé, co se na vládu valí kritika za pomalé vyplácení slíbené pomoci. Vláda chce na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru vydat na přímo až 3,9 procenta HDP a nepřímo 17,6 procenta. Dohromady ale k 5. květnu vyplatila 20,5 miliard, tedy asi 0,36 procenta HDP. Na konci dubna na tom stát byl ještě hůř. Více jsme psali zde.