Židovské obce kritizují nominaci Semína do Rady ČTK
Rada ČTK
Federace židovských obcí kritizovala část sněmovních stran za snahu zvolit činovníka spolku Akce D.O.S.T Michala Semína do Rady ČTK. Semín podle ní vystupuje antijudaisticky a dohled nad veřejnoprávní tiskovou agenturou by neměl být svěřován lidem s fundamentalistickým viděním světa. Semín na dotaz ČTK uvedl, že z teologického hlediska je k židovství kritický, je ale stoupencem náboženské snášenlivosti a ve veřejném působení je motivován pozitivními postoji.
Sněmovna na počátku června nezvolila žádného z kandidátů na dvě místa v Radě ČTK, která se uvolní 20. června. Ke zvolení bylo nutných 89 hlasů. Semín navržený SPD jich získal 83. Do druhého kola volby kromě něj postoupili také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup s 82 hlasy, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka nominovaný Piráty a lidovci se 72 hlasy a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek navržený ODS s 36 hlasy.
Federace židovských obcí v úterý vyjádřila znepokojení nad podporou pro Semína. „Člověk, který mimo jiné interpretuje modlitbu za mír, jíž se před časem z iniciativy papeže Františka zúčastnili izraelský prezident Šimon Peres, palestinský představitel Mahmúd Abbás a konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, jako ‚uznání náboženské hodnoty nepravých kultů neslučitelné s učením a tradicí církve‘ a judaismus podle jeho názoru spočívá ‚v tvrdošíjném odmítání pravého mesiáše‘, není podle našeho názoru vhodným kandidátem do rady hlavní tiskové agentury České republiky,“ uvedla federace v tiskovém prohlášení.
„Antijudaismus byl po staletí původcem perzekuce Židů a stal se i významnou součástí jak antisemitismu předválečného, tak i v období šoa,“ uvedla dále federace. „ČTK má přinášet spolehlivá a ověřená fakta a dohled nad její činnosti by neměl být svěřován lidem s fundamentalistickým a konfrontačním viděním světa,“ napsala.
Semín ČTK sdělil, že bere stanovisko federace na vědomí. Uvítal, že není označován za antisemitu. „Z teologického hlediska jsem pochopitelně k synagogálnímu židovství kritický, stejně jako k protestantismu, islámu či východním náboženstvím. Zásadně však rozlišuji mezi daným náboženským či filozofickým učením a jejich vyznavači. Jsem stoupencem náboženské snášenlivosti, proto nemám sebemenší problém přátelsky vycházet s vyznavačem jakéhokoli náboženství či příslušníkem jakéhokoli etnika, tedy s židy a Židy,“ uvedl.
Semín také uvedl, že v řadě morálních otázek, jako je například ochrana tradiční rodiny, s věřícími Židy spolupracuje. „Nesdílím tedy stanovisko Federace židovských obcí, že je moje veřejné působení definovatelné předponou ‚anti‘, neb jsem ve svém životě motivován pozitivními postoji, nikoli negací,“ uvedl.
Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu úterý v tiskové zprávě apeloval na poslance, aby k výběru členů rady „přistoupili s maximální odpovědností s ohledem na profesní a osobnostní předpoklady kandidátů“.
Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby. ČTK veškeré své náklady hradí z komerční činnosti.
Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček chtěl v pondělí s hnutím ANO v koalici hlasování o členech rady probrat. Novinářům řekl, že ho překvapilo, že kandidát SPD získal hlasy ANO. „Je to tajná volba a já na rozdíl od médií nevím, jak kdo hlasoval. My jsme ale navrhli pana Soukupa a já doufám, že ho klub podpoří a bude zvolen,“ napsal v úterý ČTK šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
Sněmovna vybírá nové členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jimž končí pětiletý mandát. Místopředsedy rady jsou Jaroslava Wenigerová (zvolena za ODS) a publicista Petr Žantovský, dalšími členy jsou Pavel Foltán (oba zvoleni za ANO), Jana Gáborová (zvolena za SPD) a od začátku letošního května Michaela Marksová Tominová (zvolena za ČSSD).