FOTOGALERIE: Prahu přes noc pokryly graffiti
Streetart v Praze
Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Zástupci vedení Prahy akci ocenili.
Nový háv získalo přes noc 13 budov na periferii i v centru Prahy, dvě pojízdné míchačky a jeden automobil. Například na Starém Městě jde o OD Kotva, budovu v Břehové a Pařížské ulici. Nové Město oživily malby na Tančícím domu, Domu módy či Rezidenci Opletalova. „Novou fasádu“ dostal i kontejner u bývalé továrny na letecké díly Microny v Modřanech, Rezidence u sv. Václava v Praze 10 a další budovy v Praze 3 a 7.
„Cílem této noční akce bylo zviditelnit street art jako opravdové umění, které může oživit město a zatraktivnit i různá zapomenutá místa pro turisty,“ uvedla marketingová ředitelka společnosti Kateřina Jukl. Podle ní je pro tyto umělce málo prostoru. „Proto jsme se rozhodli vytvořit z našeho areálu Koh-i-noor v pražských Vršovicích novou legální plochu v Praze pro streetartové umělce,“ dodala.
Podle Lucie Jindrák Skřivánkové, která stojí za grafickým ztvárněním sloupu Tančícího domu, dostali umělci šanci ukázat, že street art se může stát nedílnou součástí města a přilákat návštěvníky. „V Česku je pro něj ale oproti západním zemím příležitostí zatím jen velmi málo,“ podotkla.
Největší dílo, které v noci vzniklo, má rozměry 12 metrů na 2,5 metru a nachází se na kontejneru sloužícím jako vstup do atomového krytu u budovy bývalé Microny.
Umělci většinou používali křídové spreje nebo fólie, které lze odstranit. Trvale zůstanou umělecká díla na Tančícím domě, OD Kotva, v Microně či Opletalově ulici.
První náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) akci ocenil. „Dotýká se v obecné rovině tématu vztahu umění a architektury ve veřejném prostoru. Represe by měla být vždy až posledním krokem, proto se přikláním k vyhledávání legálních ploch pro graffiti a očekávám, že komunita graffiti umělců naopak pomůže městu eliminovat výtvory, které nemají s jakýmkoliv uměním nic společného.“
Podobně to vidí pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). „Streetart do města patří a v několika případech dokáže esteticky zvednout některá méně udržovaná zákoutí Prahy, ale jen v případě, že se jedná o opravdovou, uměleckou tvorbu. Pro tyto případy rád podpořím výběr legálních ploch v majetku města,“ uvedl.
PSN miliardáře Václava Skaly působí na trhu s nemovitostmi od roku 1991, specializuje se na investice v oblasti nemovitostí. Revitalizuje bytové domy a přilehlé prostory, pronajímá kanceláře a vlastní několik měšťanských domů v Praze, v roce 2016 koupila obchodní dům Kotva.