Zákaz billboardů u dálnic platí už dva roky, přesto tam jsou stále
Nelegální reklamy
Zákaz velkoplošných reklam kolem dálnic a silnic prvních tříd platí skoro už dva roky. Přesto reklamní poutače na některých místech stojí a dál ohrožují řidiče. Podle ministerstva dopravy však billboardů radikálně ubylo a nyní okolo dálnic zbývá odstranit necelá stovka reklam. Podle dřívějšího čísla, které uvedlo ministerstvo dopravy v minulém roce, však zbývá ještě na několik stovek reklamních poutačů. Odstranění billboardů se týká také silnic prvních tříd, kde se však o likvidaci reklam starají jednotlivé kraje.
Velmi pomalé odstraňování billboardů začalo za ministra dopravy Dana Ťoka, který plánoval po přijetí zákona o zákazu reklamy u komunikací rychlé řešení. „„Příliš mnoho billboardů odstraněno nebylo a podél komunikací jich zůstávají tisíce. Důvodem jsou už zmíněné obavy z žalob za zmařenou investici. Ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) však chystáme program podobný akci Kulový blesk. Spustíme ho ihned poté, až 30. srpna vyprší termín pro odstranění billboardů. ŘSD je bude masově likvidovat vlastními silami,“ řekl Dan Ťok pro deník Právo před přijetím zákona v roce 2017.
Po necelých dvou letech však ještě není billboardů konec. „Co se týká billboardů, tak drtivá většina kolem dálnic je již pryč. V současné době se kolem nich objevují už jen desítky. Rozumní majitelé je totiž sundávají zcela sami bez nutných výzev, tuto skutečnost nám však nemusejí oznamovat. V této souvislosti nám pomohl nález Ústavního soudu, který majitelů jasně řekl, že jejich protesty už nemají význam,“ řekla pro Echo24 mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.
Podle mluvčí ministerstva dopravy však zatím není dostatečně jasné, kolik jich podél dálnic zbývá. „K červnu 2019 bylo od dálnic odstraněno 1073 nelegálních reklamních zařízení. U silnic první třídy bylo odstraněno 969 billboardů. Přesný počet zbývajících reklamních poutačů se mění v závislosti na tom, jak je majitelé odstraňují, což nám hlásit nemusí, je to jejich povinnost,“ řekla dále Lenka Rezková.
Ministerstvo dopravy však vloni 10. dubna uvedlo, že do té doby bylo odstraněno 446 reklamních zařízení a dalších okolo 900 nelegálních reklamních poutačů zbývá. Na odstranění tak nejspíše čeká ještě zhruba čtyři stovky billboardů.
Resort dopravy také nedávno podpořil Ústavní soud svým rozhodnutím, který zamítl návrh skupiny senátorů. Ti požadovali zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Verdikt soudu měl potvrit, že zákaz billboardů není porušením vlastnickým práv, tedy tak, jak tvrdili provozovatelé reklamy.
Opoziční poslanci několikrát bývalého ministra dopravy Dana Ťoka tvrdě kritizovali, že nejedná dostatečně rychle a rázně. Piráti dokonce navrhovali, ať částku od provozovatelů reklam za odstranění stát vymáhá. „Vyzýváme ministerstvo dopravy, aby podalo na provozovatele reklamních zařízení žalobu ve věci bezdůvodného obohacení, které jsme spočítali na čtyřicet milionů korun,“ uvedl dříve předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek.
Situace za vedení Dana Ťoka dokonce vedla k tomu, že nelegální billboardy dokonce u silnic přibývaly. Například na obce se novela nevztahuje. „Reklamní zařízení k odstranění jsou ty, které jsou v ochranném pásmu dálnic nebo silnic I. třídy mimo souvisle zastavěné území,“ řekl tehdy mluvčí Zdeněk Neusar. To potvrzuje i Lenka Rezková. „Zákon totiž ani zdaleka nenařizuje odstranění všech reklamních zařízení. Legální nadále zůstávají například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, pokud byly povoleny podle stavebního zákona nebo pokud označují provozovny,“ uvedla pro Echo24 Rezková.