Andrej Babiš zatáhl Česko do izolace
KOMENTÁŘ
Jestli je Česko na poměry Evropské unie středně velká země střední politické váhové kategorie, Slovensko je malá země nízké váhové kategorie. Peter Pellegrini byl jmenován novým slovenským premiérem 22. března, poté, co vlna demonstrací po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka smetla jeho předchůdce Roberta Fica. Měsíc a pár dní po svém zvolení dostal Pellegrini pozvánku do Berlína, kde tento týden kancléřku Angelu Merkelovou navštívil. Probírali spolu vztahy v Evropské unii, Sýrii, budoucnost jaderné dohody s Íránem. Taky samozřejmě poměry na Slovensku po vraždě novináře a jeho snoubenky.
Andrej Babiš byl poprvé jmenován českým premiérem šestého prosince loňského roku. Od té doby tady vládl nejdřív bez důvěry a teď v demisi. Oficiálně ho prezident Miloš Zeman stále ani nejmenoval premiérem podruhé. Visí v ústavním limbu. Česká diplomacie podle dostupných informací už dvakrát v Berlíně žádala, aby Angela Merkelová Andreje Babiše přijala. Pokaždé zazněla odpověď „nein“. Není to náhoda.
Andreje Babiše nepozvali s výjimkou Slovenska a Bulharska za tu dobu, co sedí ve Strakově akademii, vůbec nikam. Ta selfíčka s různými evropskými politiky, kterými pro své fanoušky zásobuje Twitter a Facebook, si většinou pořizuje na jednáních Evropské rady v Bruselu. Nejenže Babiše nikam nezvou, ale taky sem za ním nikdo nejezdí.
Řeči o tom, jak Andrej Babiš hájí jako weltman, hovořící několika jazyky, zájmy Česka v Evropě, se naprosto míjejí s realitou.
Opak je pravda. Andrej Babiš zatahuje Česko do izolace. Důvodů, proč sem nikdo nejezdí a českého premiéra a ministry nikam nezve, je víc. Tím prvním a nejdůležitějším je, že Andrej Babiš nemá žádnou politickou legitimitu. Je to mrtvá kachna v demisi. Politik bez důvěry parlamentu. Proč by někdo investoval do jednání s ním, když za pár dní už třeba zemi vůbec nemusí vést? Takhle by se samozřejmě chovali ke každému ministerskému předsedovi v demisi. Jenže Andrej Babiš svou politickou neschopností sestavit vládu, pro niž získá důvěru, tu dobu strávenou v mezinárodní izolaci prodlužuje. Všichni kosmopolité a stoupenci evropské integrace by si měli z každého dne Babišova úřadování bez důvěry zoufat.
Kromě samotné politické bezperspektivnosti, kterou má každá vláda v demisi, může sehrávat roli i to, že Andrej Babiš je trestně stíhaný pro dotační podvod velkého rozsahu. Pro zneužití evropských peněz. Tedy peněz daňových poplatníků ze všech zemí Evropské unie. Je to něco jiného, než když byl někdo ve své zemi stíhán třeba za daňový únik nebo korupci domácí provenience. Tím poškodil jen občany své vlastní země. Andrej Babiš je obviněn z poškozování zájmů Evropské unie. Tak přesně se jmenuje trestný čin, z něhož je mimo jiné obviněn.
V domácím provozu už se trestně stíhaný premiér stává konstantou, na kterou si značná část společnosti bohužel začíná zvykat. V evropských poměrech je to ale unikát. V čele žádné členské země Evropské unie nestojí trestně stíhaný premiér.
Ze všech těchto důvodů nás Andrej Babiš zatahuje do izolace. Všichni zastánci silného postavení Česka v Evropě už by proti němu měli dávno demonstrovat.