Europoslanec Štětina už nebude kandidovat za TOP 09, není spokojen s Pospíšilem ve vedení

VOLBY DO EP

Europoslanec Štětina už nebude kandidovat za TOP 09, není spokojen s Pospíšilem ve vedeníNOVÉ
Domov

zd Echo24

Europoslanec Jaromír Štětina už nebude kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09. Rozchod se stranou vysvětluje tím, že není spokojen s novým vedením strany v čele s europoslancem Jiřím Pospíšilem. Dává mu za vinu neúspěch ve volbách, nízkou podporu voličů a upřednostňování osobních zájmů, když se snaží vykonávat obě funkce zároveň.

Štětina o svém záměru informoval na Facebooku. „Odmítám kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09. Nové vedení TOP 09 v čele s europoslancem Jiřím Pospíšilem způsobilo rozkol v řadách TOP 09 a nese zodpovědnost za spatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách,“ napsal Štětina.


Podle něj se i přes varování Pospíšil rozhodl vykonávat funkci předsedy strany a zároveň europoslance, ačkoliv to podle Štětiny není „poctivě v lidských silách“. Předsedu TOP 09 tak osočil z toho, že upřednostňuje svoje zájmy nad osudem strany. „ Myslím, že nízká podpora TOP 09 voliči vyplývá z faktu, ze Jiří Pospíšil nedokázal přesvědčit elektorat TOP 09 a část členstva strany, že TOP 09 ví, jak dodržet principy nEUhneme vytyčené pod vedením čestného předsedy strany Karla Schwarzenberga,“ napsal dále Štětina.

     Politik, novinář a cestovatel Jaromír Štětina se proslavil reportážemi z oblastí bývalého Sovětského svazu i politickým působením a následným bojem proti komunismu. Po roce 1989 byl zpravodajem Lidových novin v Moskvě a v období 1993 až 1994 jejich šéfredaktorem.
     Do politiky vstoupil v roce 2004, kdy se stal senátorem za Stranu zelených. Mandát senátora mu zanikl v červnu 2014, jelikož byl v květnu 2014 jako nestraník za TOP 09/STAN zvolen poslancem Evropského parlamentu.
     Podle údajů ministerstva vnitra byl členem KSČ od roku 1965, stranickou legitimaci vrátil po sovětské okupaci. V minulosti se objevila fotografie s textem, v němž se zavazuje ke spolupráci s StB. Tu Štětina potvrdil, popřel však, že by s StB spolupracoval, prý šlo o trik.

Reakce předsedy TOP 09

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil reagoval na vyjádření Jaromíra Štětiny nekandidovat za TOP 09 do Evropského parlamentu v písemném vyjádření následovně: "Rozhodnutí pana Štětiny nekandidovat v evropských volbách za TOP 09 respektuji, pravděpodobně dostal jinou, z jeho pohledu atraktivnější nabídku. Je nutné upozornit, že pan Štětina není členem TOP 09, do strany nikdy ani přes opakované výzvy nevstoupil, proto mi nepřijde korektní jeho kritika TOP 09 s mnoha nepravdivými výroky."

Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května. Jedničkou ODS bude Jan Zahradil, který bude i vedoucím kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů, kam ODS patří. Grémium ČSSD navrhuje na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce, lidovce povede další současný poslanec europarlamentu Pavel Svoboda. KSČM povede současná europoslankyně Kateřina Konečná. Další strany ještě definitivně o lídrovi nerozhodly.


Čtěte dále: Babiš by střet zájmů vyřešil, kdyby Agrofert nebral dotace, říká Transparency International

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.