Rusové couvají: Česko jsme nikdy neobvinili, jen jsme konstatovali fakta

Rusko ke kauze Skripal

Rusové couvají: Česko jsme nikdy neobvinili, jen jsme konstatovali faktaAKTUALIZOVÁNO
Ruský velvyslanec v Praze Alexander Zmejevský Foto:

Reprofoto: přímý přenos ČTK

1
Domov
Sdílet:

Vývoj kauzy Skripal je pro Rusko natolik závažný, že ruský velvyslanec v Praze Alexander Zmejevský svolal tiskovou konferenci. Postěžoval si na ní na přístup Britů, kteří podle něj z otravy Sergeje Skripala a jeho dcery viní Rusko neoprávněně a svým postupem znemožňují objektivní vyšetřování případu. Uvedl také, že Rusko nikdy neobvinilo Česko. Podle Zmejevského jen konstatovalo fakta.

Za fakta, které Rusko konstatovalo označil ruský velvyslanec informace z otevřených zdrojů. Podle nich Česko vyvinulo „unikátní vědecké vybavení pro výzkum nervově paralytických látek“. Zmejevský poukázal, že čeští specialisté vyvíjejí protilátky proti nejrůznějším druhům chemických zbraní. Tyto vědomosti využívá nejen česká armáda, ale i Nato. Za tímto účelem podle mezinárodních dohod smí vyrábět až 10 kilogramů chemických látek, ke kterým hledá protijed. Z toho ruský velvyslanec odvozuje, že Česká republika mohla disponovat nervově paralytickým plynem novičok, kterým byl Skripal otráven.

Zmejevský připomněl, že po rozpadu SSSR získaly západní tajné služby celou řadu specialistů- chemiků, kteří dokázali novičok připravit.

Ruský velvyslanec zopakoval většinu výtek Moskvy ke kauze Skripal. „Mlhavý Albion se stává čím dál nebezpečnějším místem pro naše občany,“ uvedl a poukázal na vraždy Alexandra Litviněnka, smrt Borise Berezovského a dalších. 

Londýn podle něj „ignoruje mezinárodní právní mechanismy“. Nechce spolupracovat s Rusy na vyšetřování otravy, zatím nepovolil návštěvu ruských úředníků u dcery Sergeje Skripala a odmítá odpovídat na ruské otázky. „Odpovědi jsou vždy formální, fakticky znamenají odmítnutí,“ řekl Zmejevský.

 

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března napadeni látkou, kterou britští představitelé následně označili za nervově paralytickou látku novičok vyvinutou Ruskem, respektive Sovětským svazem. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Britští experti ale uvedli, že byli schopni  určit, čím byl Skripal otráven, ale odkud látka pocházela laboratoř nezjistila. (více zde)

Rusko tvrzení Britů odmítá. Mimo jiné tvrdilo, že novičok byl vyvíjen i v Česku. V souvislosti s otravou ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo seznam otázek, na které žádá odpověď od Británie a Francie v souvislosti s případem Skripalovy otravy. Vyzvalo mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby mu o vyšetřování případu poskytla informace.

Útok také odstartoval diplomatický  konflikt mezi Británií a Ruskem. Nejprve v polovině března vypověděla Británie 23 ruských diplomatů, Rusko odpovědělo vypovězením stejného počtu Britů. Na znamení solidarity s Británií vypověděly ruské diplomaty minulý týden další tři desítky zemí světa, ve čtvrtek Rusko reagovalo vyhoštěním 60 amerických a v pátek dalších 59 diplomatů z 23 zemí včetně Česka. Celkem se vzájemné vypovídání diplomatů kvůli kauze Skripal se dotklo téměř tří stovek zaměstnanců zastupitelských úřadů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Experti neprokázali, že látka použitá na Skripalovi je z Ruska

Moskva poslala Britům dotazy ke kauze Skripal. Jaký jste použili protijed, zajímá se

Náhlý zvrat: Skripalova dcera Julije je při vědomí a mluví

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články