1 ČSSD směřuje do vlády

ČSSD mezi svými?

Témata:

Sociální demokraté budou jednat s ANO o vládě, vítězné hnutí jim nabídlo pět ministerstev včetně resortu vnitra. Nad Českem se rozzářily červánky stability. Dobře je už teď – a bude ještě líp. ČSSD si vybrala vrabce v hrsti, podíl na výkonné moci a z toho plynoucí výhody, nějakou strategickou vizi, která by vytyčila dlouhodobější perspektivu, se rozhodla nesledovat. Skutečnost, že i výsledek hlasování o postupu ve vztahu k ANO byl docela těsný, napovídá, že sociální demokracie bude i nadále rozdělená, na pokraji vnitrostranického konfliktu, známe ji takovou roky. Ochotou dohodnout se projevili také sociální demokraté, řekněme, historický optimismus, důvěru v to, že Andrej Babiš své případné závazky vůči ČSSD dodrží, nebude využívat v situaci, kdy bude mít v záloze ještě jednoho partnera – Okamurovu SPD. 

Sociální demokraté také vstupují do vlády, která bude závislá na podpoře komunistů, ti již vypočítávají, do čeho všeho hodlají v budoucnu mluvit. Rozhodnutí stranického předsednictva se dá brát jako svého druhu odpověď na dilema, jež sociální demokracii tížilo dlouhou dobu, snad i otázku identity. Česká levice se po pádu komunismu vyvíjela jinak než třeba v Polsku a Maďarsku, kde se někdejší vládní strany transformovaly z režimních komunistů na sociální demokraty (socialisty) a staly se součástí systému, v němž představovaly levicový pól. Čeští komunisté na takovou proměnu neměli lidi ani intelektuální kapacitu, v rámci bývalého východního bloku patřili k rigidním silám, po sovětské okupaci se „očistili“ od rozvratných živlů, úspěšně se zbavili schopnosti myslet.

Obnovená sociální demokracie se zpočátku prezentovala jako síla nekomunistická, nebo dokonce antikomunistická, k většímu úspěchu ji dovedl ale až předseda Miloš Zeman, který bral členy a hlasy všude – i někdejší Sládkovy republikány označoval za zdivočelé sociální demokraty. Do strany vstupovali lidé, kteří dělali kariéry už v době komunismu, někdejší režimní funkcionář byl nejbližším spolupracovníkem sociálnědemokratického premiéra. Tenhle rozkol pro ČSSD zůstal charakteristický i nadále, ČSSD byla strana tak trochu systémová a tak trochu proti němu. Na konci éry pravicových vlád premiérů Topolánka a Nečase bojovala intelektuálnější levice za konec ostrakizace komunistů v české politice, dnes by tito „anti-antikomunisté“ měli slavit, jejich tehdejší cíl byl dosažen.

Sociální demokraté vstoupili do formace protisystémových stran, v níž budou představovat tu početně nejslabší složku, navíc permanentně ohroženou tím, že bude vyměněna za další extremisty, kteří na svou příležitost čekají. A možná ČSSD do téhle party nakonec patří, úspěch ANO byl založen na schopnosti přetáhnout voliče právě sociálním demokratům a komunistům, ty tři strany k sobě mají nějakým způsobem blízko. Vláda s důvěrou tedy zřejmě bude, nemám ale dojem, že by to aktérům běžícího jednání (snad kromě komunistů) přinášelo nějaké velké štěstí. Pro všechny je rodící se konstelace v něčem obtížná. Srdce kvůli tomu ale člověku krvácet skutečně nemusí.   

 

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.