Kalousek připomíná Pavlovu minulost u špionů. „Podlá reklama,“ vypěnil generál
PREZIDENTSKÉ VOLBY
Jeden z kandidátů na prezidenta republiky Petr Pavel se na sociálních sítích pustil do bývalého předsedy TOP 09 a exministra Miroslava Kalouska, který připomíná jeho členství v KSČ a generálovu minulost u vojenských špionů připodobnil k členství v StB. Podle Pavla mu politik dělá kontinuální „podlou“ reklamu, lže a manipuluje. Kalousek označil nedávno Pavla za bolševického spratka. Pavel byl synem vysoce postaveného důstojníka komunistické armády, který synovi umetal cestičku. Pavel byl totalitním režimem vychováván jako vojenský rozvědčík, byl podobně jako například Radmila Kleslová připravován k akcím proti demokratickým zemím. O Pavlově minulosti nejen u komunistické strany, ale právě i ve zmiňovaném útvaru vojenské rozvědky psal Týdeník Echo již před třemi lety zde.
„Pane Kalousku, mohl bych Vám poděkovat za kontinuální reklamu, pokud byste ji nedělal tak podlým způsobem. Chápu, že Vám chybí politika, ale dělat ji na Twitteru prostřednictvím lží a manipulací je nedůstojné dokonce i Vás,“ uvedl Pavel. „Jsem zvyklý jednat na rovinu a nic neskrývat. Pravdu ohledně mého členství v KSČ a zahájení studia v kurzu vojenského zpravodajství jsem už řekl mnohokrát. Rád to udělám i ve Vašem případě, pokud by Váš názor byl pouze důsledkem nevědomosti,“ doplnil.
Jsem zvyklý jednat na rovinu a nic neskrývat. Pravdu ohledně mého členství v KSČ a zahájení studia v kurzu vojenského zpravodajství jsem už řekl mnohokrát (příklad níže). Rád to udělám i ve Vašem případě, pokud by Váš názor byl pouze důsledkem nevědomosti.
— Petr Pavel (@general_pavel) August 3, 2022
Bývalý ministr financí totiž nedávno prohlásil, že Pavlovo angažmá za komunismu lze v zásadě přirovnat k práci v StB. „Byl kádrový příslušník Vojenské rozvědky, což byla vojenská obdoba StB,“ řekl Kalousek pro iDNES. Kalouskovými favority pro funkci příštího prezidenta by byl spíše senátor Pavel Fischer, bývalá brněnská rektorka Danuše Nerudová nebo odborový předák Josef Středula.
Kalousek také zareagoval na Pavlův výpad: „Pouze zdvořile odpovídám a nabízím omluvu, neříkám-li pravdu.“
Ještě předtím si Kalousek na Twitteru posteskl, že hrozí, že v druhém kole volby by se mohl Pavel utkat s šéfem ANO Andrejem Babišem. „Asi nám nezbývá nic jiného, než 32 let po listopadu volit jednoho nebo druhého ”prominentního spratka”z té či oné prominentní bolševické rodiny. V takovém případě bych volil Petra Pavla. Pořád ale doufám, že budu mít důstojnou šanci,“ uvedl.
Časopis Týdeník Echo již v roce 2019 konstatoval, že generál Petr Pavel své ohlášky na prezidentskou kandidaturu doprovází zastíráním své minulosti, a to nejen v KSČ. Členství ve straně tehdy Pavel vysvětloval okřídleným výrokem, že chtěl režim reformovat zevnitř a že byl inspirován tehdejším sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem a jeho perestrojkou. „Ve skutečnosti o vstup do KSČ požádal v době tuhé totality a před Gorbačovovým nástupem k moci. Mlží také kolem začátku své vojenské kariéry, kdy se do služeb armády komunistického režimu vydal jako syn vysokého důstojníka ČSLA,“ napsalo Echo.
Redakce tehdy poukazovala na rozpory mezi tím, co Pavel říká veřejně a tím, co je možné vyčíst z veřejných dokumentů. Generál tvrdil, že do KSČ vstoupil až v éře Michaila Gorbačova a uvolňování, ve skutečnosti přihlášku podal již v roce 1983, tedy dva roky před tím, než se Gorbačov dostal k moci.
Problematický byl však u Pavla především poslední rok před revolucí. Od zimního semestru 1988 studoval speciální školu Generálního štábu ČSLA – studijní obor vojenské zpravodajství. Pavel se v rámci studia u „špionů“ připravoval na seskoky v týlu nepřítele, což v té době znamenalo na území členů Severoatlantické aliance. Jeho úkolem byly průzkum a diverze. „Vyřadit stanoviště jaderných zbraní, taky velitelská stanoviště, spojovací komunikační uzly… Buď bychom ty cíle zničili sami, nebo kdybychom toho nebyli schopni, měli jsme na ně navádět jinou, větší sílu od nás,“ řekl generál pro Týdeník Echo.
Petr Pavel v předvolebních průzkumech dlouhodobě figuruje na druhém místě za expremiérem Andrejem Babišem. První kolo prezidentských voleb by podle červencového volebního modelu agentury Median vyhrál předseda hnutí ANO s 25,5 procenta hlasů. Na druhém místě by byl Petr Pavel s 21 procenty. Pavel se na Babiše ve srovnání s předchozím průzkumem dotahuje. V modelu Medianu zveřejněném na začátku června měl Babiš 28,5 procenta hlasů a Pavel 19,5 procenta. Třetí by s větším odstupem byl Středula.