„Chtěli odstranit krále.“ Zeman senátorům zazlívá, že „zneužili“ jeho nemoc

ČLÁNEK 66

„Chtěli odstranit krále.“ Zeman senátorům zazlívá, že „zneužili“ jeho nemoc
Prezident České republiky Miloš Zeman žádá prověřit, zda pokus o převod pravomocí při jeho hospitalizaci nebyla "sabotáž". Foto: Pražský hrad
1
Domov

Prezident České republiky Miloš Zeman žádá prověřit, zda pokus o převod pravomocí při jeho hospitalizaci nebyla sabotáž, píše se na webu Pražského hradu. Podle prezidenta u něj minulý rok po volbách šlo o banální onemocnění. Pokus „některých kruhů v Senátu“ o aplikaci článku 66 Ústavy označil za naivní a hloupý. „Z hlediska Ústavy šlo spíš o odstranění figury krále,“ řekl Zeman v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým a dodal, že odchází z „nebezpečného prostředí“ politiky – chce číst knihy a koukat na televizi. „Myslím si, že lidí už jsem urazil dost,“ dodal prezident pro Radio Xaver.

„Ten termín sabotáž mě samotného překvapil,“ dodal Zeman s odkazem na to, že je to termín trestního práva. „V době, kdy jsem byl v nemocnici, tady byl pokus, o kterém všichni víme, o odvolání prezidenta,“ řekl prezident a dodal, že jeho onemocnění nebylo smrtelné „ani náhodou“.

„No a některé kruhy, zejména v Senátu Parlamentu České republiky, v té době učinily vážně míněný pokus o aplikaci článku 66 Ústavy. Já nechci někoho potrestat, já pouze v tomto prohlášení žádám, aby se některé skutečnosti, které tam jsou uvedeny, prověřily a aby pravda vyšla na povrch,“ uvedl Zeman.

Snahu o aplikaci článku 66 označil za „hloupý úmysl“ a připomněl, že v nemocnici plnil základní prezidentské povinnosti. Podle Zemana je tato „kauza“ určitým druhem „politického podrazu“.

„V politice máme proti sobě bojovat argumenty, a nikoli tím, že zneužijeme nemoc svého protivníka, abychom ho jako pěšce odstranili ze šachovnice, nehledě na to, že z hlediska Ústavy šlo spíš o odstranění figury krále,“ uvedl prezident pro Radio Xaver.

„Už nikoho nebudu urážet.“ Zeman objevil 135 televizních kanálů

Během rozhovoru s Xaverem také Zeman řekl, že po složení funkce prezidenta „odejde“ z politiky. Také dodal, že už nehodlá psát žádnou knihu, ale naopak – hodlá číst knihy a dívat se na televizi, objevil „kouzlo“ satelitního vysílání.

„Asi před měsícem jsem objevil, že na televizi můžete mít až 135 kanálů. Víte, co to je? A já sice neslyším, ale když si nasadím sluchátka a kabel vede do televize, tak slyším báječně. Tak jsem se zaradoval a říkal jsem si, budu kombinovat knížky, budu kombinovat ty televizní programy, zejména historické,“ řekl prezident s tím, že v politickém světě se občas objeví i „zakomplexovaný blb“ nebo „závistivá nula“.

„Jak říkal Werich, kde blb, tam nebezpečno. Takže opouštím nebezpečné prostředí, ve kterém jsem se pohyboval 32 let, a přeplouvám do klidného přístavu,“ dodal Zeman.

Kromě toho Zeman v rozhovoru pro XTV uvedl, že „je na co vzpomínat“. „Myslím si, že lidí už jsem urazil dost, Xavere, tak jako dobrý skutek na sklonku svého života udělám to, že už nikoho dalšího urážet nebudu,“ dodal Zeman s tím, že se „nenapravil, ale zlenivěl“.

Prezident také dodal, že se během letních prázdnin chystá na svojí chalupu na Vysočině a chce „objevovat“ krásy křivoklátských lesů na úpatí Lánské obory. „Vyjedu si zase na rybník v nafukovacím člunu,“ poznamenal s odkazem na Zemanův legendární žlutý člun.

Na otázku ohledně zdravotního stavu prezident podotkl, že mu lékaři zakázali kouření a „bohužel“ také pití alkoholu. „Zpočátku se mi o cigaretách zdálo, dokonce že jsem vykouřil jednu dvacítku cigaret tak říkajíc jedním vrzem,“ řekl v rozhovoru s tím, že až bude mít poslední dva měsíce života, tak jeho silná vůle možná poleví.

„Já si objednám bednu Campari, karton cigaret a vrátím se ke starým zvykům,“ uzavírá rozhovor Zeman.