Netanjahu prý jednal s Američany o anexi židovských osad. Bílý dům to popírá

Netanjahu prý jednal s Američany o anexi židovských osad. Bílý dům to popíráAKTUALIZOVÁNO
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Anexe židovských osad

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jednal s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti anektovat židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu. S odkazem na nejmenovaného mluvčího izraelského premiéra o tom informovala agentura AFP.

„K otázce anexe vám mohu říci, že o tom už dlouho mluvíme s Američany,“ řekl podle mluvčího Netanjahu na schůzi se zákonodárci z jeho pravicové strany Likud.

Washington ale následně toto tvrzení popřel. „Spojené státy a Izrael o ničem takovém nediskutovaly a americký prezident se nadále soustředí výhradně na izraelsko-palestinský mírový proces,“ uvedl mluvčí Bílého domu Josh Raffel.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem 600 000 izraelských Židů.

Osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvoření dvou států. Stejné stanovisko rovněž zaujímá značná část mezinárodního společenství.

Napětí v regionu se zvýšilo poté, co Trump v prosinci 2017 označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil svůj záměr přesunout tam z Tel Avivu americkou ambasádu. Trumpův viceprezident Mike Pence při své návštěvě Izraele koncem ledna toto stanovisko zopakoval s tím, že Spojené státy plánují svou ambasádu přesunout do Jeruzaléma do konce příštího roku.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Pence označil Jeruzalém za hlavní město, Netanjahu je nadšený

„OSN je dům lží,“ prohlásil Netanjahu

Související články