Čtyři stateční. Letošní Ceny paměti národa získali přeživší z Osvětimi i političtí vězni
Ceny paměti národa 2018
Ceny paměti národa si za svou statečnost letos odnesla čtveřice lidí. Na sobotním galavečeru v Národním divadle ocenění převzali protikomunistický odbojář a politický vězeň Jiří Světlík, Milena Blatná, která pomáhala politickým vězňům v jáchymovských dolech, někdejší politická vězeňkyně Helena Kociánová a přeživší z Osvětimi Marta Szilárdová, která zachránila život své sestře. „Jejich činy a osudy mohou být připomínkou toho, že lze čelit diktatuře i velmi těžkým životním situacím a zachovat se statečně a morálně,“ uvedla organizace Post Bellum, která ocenění každoročně uděluje.
Slavnostní večer se konal už po deváté, moderoval jej Martin Veselovský. Osobně si pro vyznamenání přišli tři ocenění, Marta Szilárdová se omluvila ze zdravotních důvodů, a tak do Prahy ze Slovenska dorazily její dcery. Ceremonii přihlíželo hned několik představitelů politické sféry, mezi jinými například šéf poslanců Miroslav Kalousek, předseda Pirátů Ivan Bartoš nebo senátoři Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Za svět kultury se slavnostního večera zúčasnil kupříkladu spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.
Divákům zahrál symfonický orchestr Paměti národa složený ze studentů konzervatoří a hudebních škol, který řídil Matěj Kroupa. Tak jako loni, i v tomto roce si laureáti mohli vybrat, jakou skladbu jim zahrají. Zazněly tak vážné skladby Zdeňka Fibicha, ale i trampská píseň Šáteček a lidová Už se ten Tálinskej rybník nahání.
Laureáty jako každý rok vybralo 6000 takzvaných badatelů, kteří se registrovali jako uživatelé internetové Paměti národa. Mezi nimi převažují dokumentaristé, učitelé, studenti, žáci a novináři. Z užších nominací laureáty zvolili lidé z Klubu přátel Paměti národa a Kolegia Paměti národa – zhruba 2500 podporovatelů Paměti národa z České republiky a Slovenska.
Post Bellum organizovala Ceny Paměti národa podeváté. Od roku 2010 bylo oceněno 38 osobností, mezi kterými převažují váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři z války a komunismu, přeživší holokaustu, disidenti, perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu.
Více o jednotlivých laureátech si můžete přečíst na oficiálních stránkách Cen paměti národa.