1 těžká volba

Hokej, nebo biatlon? Autorská práva limitují Českou televizi

, NOVÉ

Témata: ,

Česká televize musela řešit první velké dilema ohledně přenosů z olympiády. Zítřejší biatlonový závod mužů se totiž odehraje ve stejný čas jako zápas české hokejové reprezentace proti Koreji. Česká televize přitom kvůli autorským právům nemůže vysílat dva olympijské závody na dvou kanálech. Televize nakonec dala přednost biatlonu a její diváci tak přijdou o jednu třetinu hokeje.

Přenos hokejového zápasu kvůli biatlonu začne na České televizi až od druhé třetiny, do té doby bude ČT Sport vysílat mužský biatlon. Před muži poběží svůj vytrvalostní závod také ženy, kterým byl přesunut kvůli nepřízni počasí z dneška. První třetinu hokeje pak televize odvysílá v repríze večer. Živý přenos celého hokejového zápasu si budou moci užít pouze diváci stanice Eurosport 2.

Česká televize se potýká s problémy, protože evropská práva na vysílání olympiád v letech 2018 a 2020 získala společnost Discovery Communications, která vlastní Eurosport. Částkou 1,3 miliardy eur (téměř 35 miliard korun) přeplatila Evropskou vysílací unii, jež sdružuje veřejnoprávní média.

„Už se to stalo na hry v Riu i Soči, ale tam byl rozdíl v tom, že práva získal překupník, který udělal balíčky, a z hlediska vysílání se nic nestalo,“ řekl výkonný ředitel programu ČT Sport Jiří Ponikelský.

Tentokrát se situace změnila. Podle smlouvy s MOV musí Discovery zprostředkovat volně dostupně sto hodin ze zimních her bez opakování. ČT se povedlo smlouvu vylepšit alespoň na 190 hodin plus jedno opakování. „Šťastní nejsme. Žijeme v tom, že divák nebude spokojený,“ řekl Ponikelský.

„Je tam hodně omezení, jsme v hodně nepříjemné situaci,“ uvedl Ponikelský. Olympiáda může běžet pouze na ČT Sport, Česká televize ji nemůže využívat v mobilních aplikacích a streamovat na webu může jenom právě aktuální televizní vysílání. Ze zimních her v Soči přitom vysílala Česká televize přes 700 premiérových hodin. „V porovnání s tím teď budeme vysílat tak třetinu,“ odhadl Ponikelský.

Čtěte také: Korejská olympiáda začala. 1 218 svítících dronů vytvořilo olympijské kruhy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.