Korejská olympiáda začala. 1 218 svítících dronů vytvořilo olympijské kruhy
Začala olympiáda
- red,
V poledne začaly slavnostním ceremoniálem 23. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Sportovního svátku se zúčastní téměř tři tisíce sportovců z 92 zemí. Jsou ve znamení velice chladného počasí i zklidnění napětí mezi Severní a Jižní Koreou. Závěr velkolepého ceremoniálu obstaralo 1 218 svítících dronů doprovázených živými lyžaři, ti na konci vytvořili svítí olympijské kruhy
Tradičně slavnostní ceremoniál začal v poledne a přímo na místě mu přihlíželo přibližně 35 tisíc diváků. Trval přibližně dvě hodiny. Českou vlajkonoškou byla snowboardistka Eva Samková.
Na stadionu zazněla jihokorejská hymna, poté následovaly nástupy sportovců z jednotlivých zemí. Rusko nastoupilo pod neutrální olympijskou vlajkou z důvodu dopingových skandálů.
Gorgeous #pyeongchang2018 #olympics ❤️ pic.twitter.com/pekNaInbHr
— Olympics (@Olympics) 9. února 2018
Po půl jedné odpoledne vystoupil s projevem předseda organizačního výboru Lee Hee-Bon. Řekl, že jde o historický okamžik. “Bude to olympiáda budoucnosti. Před několika chvílemi jsme viděli historicky okamžik, kdy přišly obě strany korejského poloostrova. Olympiáda spojuje. za pár chvil zapálíme olympijský oheň a zahájíme olympijské hry. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ řekl Hee-Bon.
Zahajovací ceremoniál rovněž přinesl alespoň symbolické spojení obou států na Korejském poloostrově. Sportovci obou států nastoupili na stadión společně s vlajkou sjednocené Koreje. V publiku si ve stejný okamžik podali ruku jihokorejský prezident Mun Če-in s mladší sestrou Kim Čong-una Kim Jo-čong.
Slavnostní zahájení uzavřela světelná show složená z 1 218 světélkujících dronů. Ty doprovázeli živí lyžaři a snowboardisté, společně s drony vytvořili olympijské kruhy.
South Korean President Moon Jae-in shakes hands with North Korean leader Kim Jong-un‘s younger sister, Kim Yo-jong, at the Winter Olympics opening ceremony. It is the first time a member of the North Korean ruling family visits the South in 65 years. pic.twitter.com/O0x8MEY80r
— euronews (@euronews) 9. února 2018
Zimní hry jsou ve znamení chladného počasí. Průměrná únorová teplota z posledních 10 let je v jihokorejské metropoli -5 stupňů Celsia. Tentokrát je ale olympiáda ve znamení velké zimy a někteří meteorologové očekávají nejchladnější hry od Lillehammeru v roce 1994.
V jihokorejské metropoli je za Českou republiku mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Premiér ani prezident na zahájení nepřiletěli, českým sportovcům ale popřál úspěch přítomný slovenský prezident Andrej Kiska.
Risi so že na poti na otvoritveno slovesnost. #risi #MisijaPjongčang #olimpijskiponos pic.twitter.com/tM4uv380nM
— Slovenia Ice Hockey (@lovehokej) 9. února 2018
Setkání představitelů znepřátelených zemí
Sestra autoritářského vůdce KLDR Kim Jo-čong se v pátek stala prvním členem vládnoucího klanu ze Severní Koreje, který zavítal na území svého jižního souseda od války na Korejském poloostrově. Od této války (1950-1953) obě země ještě neuzavřely mírovou dohodu a jsou tak technicky stále ve válečném stavu.
Kimova sestra, která je členkou nejvyššího orgánu vládnoucí strany, si potřásla rukou s jihokorejským prezidentem při zahajovacím ceremoniálu. Předseda severokorejského parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR, si podal ruku s prezidentem Mun Če-inem už při recepci před ceremoniálem. Před vstupem do salonku si udělal také společnou fotografii s prezidentem a jeho manželkou.
A zatímco představitelé Severní Koreje si ruce s jihokorejským prezidentem podali, americký viceprezident Mike Pence se zatím přímému setkání se zástupci KLDR vyhýbá. Na recepci před ceremoniálem dorazil později a jen zběžně pozdravil zúčastněné, aniž se posadil ke stolu.
Podle Pence chce autoritářské vedení KLDR účast na olympiádě využít k vlastní propagandě, a nikoli k zahájení dialogu, jak optimisticky doufá Soul. Pence také v Jižní Koreji zopakoval pevný postoj USA v sankcích Západu vůči KLDR kvůli jejímu jadernému programu.
Setkání představitelů USA, KLDR a Japonska dělalo už dlouho předem velké starosti vedení diplomatického protokolu. Podle něj mají na zahajovacím ceremoniálu OH stát či sedět na nejvýznamnějších místech vždy šéf hostující země a předseda Mezinárodního olympijského výboru a okolo nich mají být hlavy států návštěvnických zemí a další VIP hosté. Jenže mezi některými z nich panuje napětí – zejména mezi USA a Severní Koreou, jejichž lídři si loni dokonce vyhrožovali jadernou válkou. Japonsko má navíc napjaté vztahy jak s KLDR, tak s Jižní Koreou.
KLDR vyslala na olympiádu zhruba 550člennou delegaci. Ta zahrnuje 140 členů uměleckého souboru, 230 roztleskávaček, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, 22 sportovců, vysoké činitele a novináře.