Umělá inteligence předpovídá v nemocnicích smrt pacientů. S 95% přesností
Umělá inteligence
Google v současnosti zasahuje do téměř všech aspektů lidského života své více než miliardy uživatelů. Sleduje e-mailovou komunikaci, práci ve vyhledávači, mapy nebo kalendáře. Nyní by měl dokonce vědět, kdy umřeme, napsal v souvislosti s novou studií server The Independent.
Na předpovědi data smrti u nemocničních pacientů nyní pracuje speciální zdravotnický útvar (tzv. Medical Brain) společnosti Google a užívá k tomu nový typ umělé inteligence. Informace získává z elektronických záznamů a zdravotním stavu pacienta.
Studie uveřejněná v prestižním časopise Nature popisuje, jak prediktivní algoritmus užívá velké množství dat k určení, zda pacienti přežijí ve dvou různých nemocnicích. Ve své práci byl v jedné z nich přesný na 95 %, ve druhé na 93 %.
Například v jedné ze svých případových studií dával Medical Brain ženě s rakovinou prsu s metastází šanci necelých 20%, že zemře v nemocnici, a to získáním 175 tisíc dat z jejích lékařských záznamů. Nemocnice predikovala její úmrtí na 9%. Do dvou týdnů žena zemřela.
Google již do zdravotnického průmyslu zasahoval pomocí své dceřiné společnosti DeepMind. Ta je považována za lídra v oblasti výzkumu umělé inteligence.
„Bylo to výrazněji přesnější než u tradičního předpovědního modelu,“ uvádí studie o práci skupiny Medical Brain. „Tyto modely překonávají tradiční, klinicky užívané předpovědní modely ve všech případech. Věříme, že tento přístup se může použít k vytvoření přesných a škálovatelných předpovědí pro řadu klinických možností vývoje,“ stojí zde.