1 Umělá inteligence

Umělá inteligence předpovídá v nemocnicích smrt pacientů. S 95% přesností

, NOVÉ

Témata: , , ,

Google v současnosti zasahuje do téměř všech aspektů lidského života své více než miliardy uživatelů. Sleduje e-mailovou komunikaci, práci ve vyhledávači, mapy nebo kalendáře. Nyní by měl dokonce vědět, kdy umřeme, napsal v souvislosti s novou studií server The Independent.

Na předpovědi data smrti u nemocničních pacientů nyní pracuje speciální zdravotnický útvar (tzv. Medical Brain) společnosti Google a užívá k tomu nový typ umělé inteligence. Informace získává z elektronických záznamů a zdravotním stavu pacienta.

Studie uveřejněná v prestižním časopise Nature popisuje, jak prediktivní algoritmus užívá velké množství dat k určení, zda pacienti přežijí ve dvou různých nemocnicích. Ve své práci byl v jedné z nich přesný na 95 %, ve druhé na 93 %.

Například v jedné ze svých případových studií dával Medical Brain ženě s rakovinou prsu s metastází šanci necelých 20%, že zemře v nemocnici, a to získáním 175 tisíc dat z jejích lékařských záznamů. Nemocnice predikovala její úmrtí na 9%. Do dvou týdnů žena zemřela.

Google již do zdravotnického průmyslu zasahoval pomocí své dceřiné společnosti DeepMind. Ta je považována za lídra v oblasti výzkumu umělé inteligence.

„Bylo to výrazněji přesnější než u tradičního předpovědního modelu,“ uvádí studie o práci skupiny Medical Brain. „Tyto modely překonávají tradiční, klinicky užívané předpovědní modely ve všech případech. Věříme, že tento přístup se může použít k vytvoření přesných a škálovatelných předpovědí pro řadu klinických možností vývoje,“ stojí zde.

Čtěte také: V pražské nemocnici se narodila čtyřčata, první po 15 letech

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.