Průmyslový robot a jeho využití
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Stroje se neustále vyvíjejí a používají se ve stále širším rozsahu - kvůli rostoucím požadavkům kladeným na podniky a rozsahu odpovědností. Jakým směrem se ubírá moderní průmyslová robotika a jak to vypadá dnes?
Průmyslový robot - jaké typy se používají ve výrobních závodech?
Neustálý rozvoj společnosti, který jí umožňuje konkurovat lídrům na trhu, vyžaduje hledání a implementaci řešení, která umožňují vyšší efektivitu, automatizaci výroby a získání její odpovídající kvality. To zase vyžaduje kontrolu nákladů a nejvyšší bezpečnostní standardy. Na rozvoj robotizace má vliv také nedostatek řádně vyškolených pracovních sil. Zájem o odborné školy klesá, společnost stárne a rodí se stále méně lidí. Proto jsou řešením mnoha problémů průmysloví roboti, kteří nevyžadují složité programování. Není proto divu, že se stále více šíří ve výrobních závodech a ve vývoji nových typů a modelů strojů. K provádění úkolů se nejčastěji používá:
- Kloubový robot - nazývaný také robotická paže, vzhledem ke své struktuře připomínající lidskou ruku. Má 6 os otáčení a klouby, které mu umožňují volně provádět různé pohyby (včetně přenášení předmětů o hmotnosti od 1 kg do 2 tun, v závislosti na modelu)
- Kartézští roboti - pohybující se ve 3 na sebe kolmých osách: zepředu dozadu, zleva doprava, nahoru-dolů
- Válcoví roboti - pracují v prostoru podobném dutému válci a mají rameno kolmé k zemi, které se pohybuje nahoru a dolů
- Sférický robot - jeho název odkazuje na pracovní oblast - zkrácená koule shora a zdola. Rameno robota se naklání nahoru a dolů.
- Roboti SCARA - mají dva klouby, které pohybují osou nahoru a dolů. Používají se pro operace „vyzvednutí“ a „držení těla“
- Roboti Delta - používají se pro montáž na strop. Mají chapadlo, paže drží plošinu a základnu.
Výše uvedené rozdělení je základní a platí pro konstrukci robotů. Ostatní divize se mohou lišit, pokud jde o generování, inteligenci strojů nebo jejich použití. Průmyslový robot může mít mnoho variant.
Průmysloví roboti - k jakým úkolům se používají?
V současné době se roboti používají jak pro monotónní a jednoduché úkoly a práce, tak také pro nebezpečná a složitá díla, která vyžadují rychlost a přesnost. Nejčastěji se používají k lakování a natírání, nakládání a vykládání, paletizaci kartonových krabic a obalů, svařování a zpracování (např. Vrtání, frézování, broušení), jakož i k nanášení lepidel a těsnění. Roboty se stále častěji používají při kusové výrobě - nepoužívají se pouze k hromadné výrobě. To znamená, že budou v budoucnu implementovány ve stále větším měřítku.