Matka dočasně bydlela s dětmi v garáži. Dvě z nich skončily v Klokánku

Odebrání dítěte

Matka dočasně bydlela s dětmi v garáži. Dvě z nich skončily v KlokánkuNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Na základě anonymního oznámení strážníci městské policie v Ústí nad Labem zasahovali proti ženě, která společně se třemi dětmi provizorně kvůli rekonstrukci přebývala v garáži. Dvě z dětí nakonec skončily v péči sociálky. Případ vyvolal vlnu nesouhlasných reakcí zejména na sociálních sítích. Jejich hlavním motivem bylo to, že sociální pracovníci postupovali necitlivě. Ozvala se i ministryně Jana Maláčová.

Žena společně se svými dětmi v garáži přiléhající k jednomu z domů v ulici Králova Výšina přebývala již delší dobu. Prostor měla podle svých slov pronajatý od majitele domu, protože v jejím vlastním bytě probíhá rekonstrukce. Ústecká policie o tom informovala na svých stránkách.

Na případ zareagovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Také jsem v šoku, požádala jsem o více informací,“ oznámila na síti. 

Podle snímků pořízených městskou policií podstatnou část garáže zabírají volně odložené věci, dětské kočárky, oblečení a igelitové tašky. Nábytku je zde jen minimum. Podlahu pokrývá tmavý koberec, zdi jsou však neomítnuté.  

Policie o případu informovala ústecký orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Ten také rozhodl o převozu dvou z dětí do zařízení Klokánek.

„Jednalo se o děti ve věku 2,5 roku a 9 let. Na místo se dostavila pracovnice OSPODu Sociálního odboru Magistrátu města ÚL, která rozhodla o dalším postupu, včetně odvozu nejmladšího dítěte do Klokánku. Další z dětí, které se v tu dobu nacházelo ve škole, bylo také umístěno do Klokánku,“ potvrdil deníku Echo24 ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule. Další syn ve věku 23 let údajně docházel do garáže nepravidelně.

Kauzou se hodlá zabývat také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Prověří postup orgánu sociálně-právní ochrany dětí v Ústí nad Labem, který z bytových důvodů matce dvě děti odebral. Kancelář ombudsmanky to dnes uvedla na svém webu. „Ombudsmanka prověří postup orgánu sociálně-právní ochrany dětí nejen v souvislosti s odebráním dětí, ale bude zjišťovat i to, zda o rodině věděl, případně jak s rodinou pracoval, aby nemuselo dojít k tak radikálnímu zásahu do života dětí i matky,“ uvedla kancelář ve zprávě.

Odebírání dětí rodičům z bytových či majetkových důvodů je podle ombudsmanky nepřípustné. Pokud je dítě odebráno rodičům z důvodu špatných sociálních poměrů nebo z důvodu nevhodných bytových poměrů, jde podle Evropského soudu pro lidská práva o porušení práva na respektování rodinného života, které zaručuje Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, uvedla kancelář.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články