1 Projekt se zadrhl

E-neschopenky nejsou „absolutně připravené“. Ministerstvo mluví o jejich odkladu

NOVÉ

Témata: ,

Příprava e-neschopenek, které by měly fungovat od roku 2019, se zadrhla. S jejich zavedením počítá od ledna příštího roku schválená novela o nemocenském pojištění. Ministerstvo práce ale upozorňuje, že projekt není absolutně připraven a chce ho odložit.

Podle ministerstva práce bude nutné změnit zákon. „Potřebná legislativní novela zákona o nemocenském pojištění byla vyhlášena ve Sbírce zákonů v srpnu 2017 s účinností od 1. ledna 2019. Nové vedení ministerstva s touto informací sice při správě projektu pracovalo, nicméně již první výstupy z prověření uvedeného ukazují, že tento projekt absolutně připraven není a s velkou pravděpodobností bude ministerstvo muset jeho realizaci odložit a případně také iniciovat legislativní změnu,“ uvedla pro Echo24 mluvčí resortu Barbara Hanousek Eckhardová.

Navíc není jasné, kdo by měl projekt provést a kdo dodá programové vybavení. „Je krásné, že máme připravenu legislativu na příští rok. Nemáme ale ten software a ještě ani vlastně nevíme, kdo to bude realizovat,“ řekla už dříve na sněmovnímu sociálnímu výboru ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO). Podle ní se vypíše výběrové řízení na „nadlimitní zakázku“, tedy na zakázku za větší sumu peněz.

E-neschopenka by dle ministerstva měla zjednodušit dočasné pracovní neschopnosti. „Cílem projektu je realizovat plně funkční on-line elektronickou komunikaci zúčastněných subjektů, tím zrychlit procesy předávání informací a urychlit výplatu nemocenského pojištěncům (zaměstnanci a OSVČ). Projekt rovněž přinese snížení administrativní zátěže zaměstnavatelům, ošetřujícím lékařům a České správě sociálního zabezpečení a umožní zaměstnavatelům získat rychleji aktuální informace o pracovních neschopnostech svých zaměstnanců,“ dodala Hanousek Eckhardová.

E-neschopenky nebudou povinné

Na rozdíl od e-receptů ale nemají být e-neschopenky povinné. „Každý lékař bude moci vystavovat neschopenky elektronicky i v papírové podobě. To znamená, že elektronická forma nebude pro lékaře povinná. Volba formy bude výhradně na lékařích. Údaje z papírových formulářů budou pořizovány do databáze po doručení na okresní správy sociálního zabezpečení,“ potvrdil pro Echo24 resort práce a sociálních věcí.

Podle šéfa senátního zdravotního a sociálního výboru Petera Koliby (ANO) by zavedení e-neschopenek bylo snadnější, než je tomu u e-receptů. „E-neschopenka by zvýšila přehled i informovanost. Byla by daleko jednodušší než e-recept, protože by se týkala menšího počtu lidí,“ uvedl Koliba. Dodal, že jako lékař e-recepty používá už několik let. O registraci pro e-neschopenku požádal už loni v říjnu, zatím ji nedostal.

Na přípravu e-neschopenek i dalších systémů chce dohlédnout i sněmovní sociální výbor. Zřídil proto svůj podvýbor pro informační technologie. Vede jej pirátský poslanec Lukáš Kolářík.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Lékaři mohou letos ještě vypisovat papírové recepty, stvrdil senát


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.