Výše úroků a RPSN: co má na tyto ukazatele největší vliv?
Znáte tradiční ukazatele výhodnosti konkrétního úvěru? Nejspíše ano, jedná se o RPSN a výši úrokové sazby. Oba dva faktory mohou jednoznačně poukázat na to, jestli je daný úvěr výhodný, anebo se naopak vyplatí se mu v každém případě vyhnout. Pokud v problematice půjček spíše tápete, jste na správném místě. My se na oba dva zmiňované ukazatele soustředíme mnohem podrobněji a zaměříme se především na faktory, jež je dokážou ovlivnit. Tím pádem byste si měli udělat v problematice půjček poněkud větší rozhled.
Co je RPSN?
Zkratka RPSN vznikla z počátečních písmen sousloví roční procentuální sazba nákladů. Jedná se fakticky o ukazatel, který se snaží upozornit na to, do jaké míry je bankovní nebo nebankovní půjčka výhodná. Fakticky se jedná o určení podílu z dané dlužné sumy, který dokáže dlužník splatit během jednoho roku. Bez problémů byste si tak měli jednoduchým způsobem spočítat, kolik peněz budete muset vynaložit navíc. V dané sazbě jsou už zahrnuty mnohé další poplatky a samozřejmě i splátky. Zjistíte tak kompletní přeplatek se vším všudy.
RPSN musí poskytovatel uvádět
Pokud se setkáte s poskytovatelem půjček, který neuvádí výši RPSN, porušuje zákon. RPSN totiž mohou mít klidně zejména nebankovní půjčky v řádu stovek až tisíců. Tím pádem by samozřejmě potenciální klient konkrétní nebankovní společnosti nebyl o nevýhodné půjčce dokonale informován, a jednalo by se tedy svým způsobem o podvodné jednání. Především novela zákona o spotřebitelských půjčkách hovoří jasně o tom, že poskytovatel musí být jednak registrovaný u ČNB a jednak také musí dokonale prověřovat bonitu potenciálních klientů. Je fakticky jedno, jestli je sjednávána půjčka online či standardní formou.
Bonita klientů v hlavní roli
Výši RPSN i úrokové sazby jednoznačně ovlivňuje také bonita konkrétního žadatele. Jde fakticky o míru jeho schopnosti dostát svým závazkům. Je-li vysoká, s největší pravděpodobností bude tento člověk splácet přesně podle splátkového kalendáře a vše proběhne v nejlepším pořádku. Vyjadřuje také míru důvěryhodnosti vůči samotnému věřiteli. Kdo má tedy zpravidla vysokou bonitu? Jedná se o žadatele, který nemá žádné dluhy a disponuje pravidelným příjmem. Především u nebankovních půjček nejsou takoví všichni. Mnozí lidé již mají uzavřený nějaký úvěr, který nebyli doposud schopni splatit. Tím pádem se k nim i poskytovatel nové půjčky staví většinou zády a úroky i RPSN jsou u jeho produktu vysoké. Po fyzických osobách majícího zaměstnavatele je tradičně požadována výše aktuálního příjmu. Specifickou úlohu má v tomto případě OSVČ. Podnikatelé musí prostě a jednoduše dokladovat své faktury, které byly v poslední krátké době proplaceny. Existuje i půjčka bez potvrzení příjmu či dokladování faktur, nicméně o její výhodnosti nemůže být řeč.
Výše a účel půjčky
Výši úrokové sazby jednoznačně ovlivňuje také suma, již si hodláte u banky nebo nebankovní společnosti vzít. Počítejte i s tím, že se na výši úrokové sazby podílí i účelovost půjčky. Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření jsou z hlediska úroků pochopitelně mnohem výhodnější. Naopak krátkodobé nebankovní půjčky se mohu s úroky vyšplhat značně vysoko. Záleží samozřejmě na konkrétním poskytovateli. Zajímavou volbou je kupříkladu MicroCredit.cz, kde si můžete vzít výhodnou půjčku.
Na snížení sazeb spíše zapomeňte
Jestliže očekáváte snížení úrokových sazeb, tak si můžete nechat zajít chuť. Naopak u mnohých úvěrů dochází ke zvyšování sazby. Vždyť jako příklad mohou sloužit půjčky na bydlení. Hypotéky se dostaly na úplné minimum a aktuálně jejich procentuální sazby jdou pomalu, ale jistě nahoru.