Praha dá osm miliónů za studii garáží na Malostranském náměstí. Nesmysl, říká architekt

Praha dá osm miliónů za studii garáží na Malostranském náměstí. Nesmysl, říká architektNOVÉ
Vizualizace projektu revitalizace malostranského náměstí Foto:

Foto:

Domov

rekonstrukce náměstí

voš

Praha 1 dostane od magistrátu osm milionů korun na vytvoření studie možné stavby podzemních garáží na Malostranském náměstí. Přidělení dotace schválili pražští zastupitelé. Cílem je zjistit, zda a v jakém rozsahu lze případně garáže vybudovat.

Vystavět podzemní garáže na náměstí navrhlo vedení městské části. Praha v minulosti zrušila povrchové parkoviště ve spodní části náměstí a chystá jeho rekonstrukci.

Na kolik přesně studie vyjde a kdy bude hotova, není zatím jasné. Pokud bude levnější než zmíněných osm milionů korun, zbylé peníze Praha 1 magistrátu vrátí. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) v týdnu řekl, že by v případě výstavby měly garáže sloužit pouze obyvatelům Prahy 1.

„Chtěl bych vidět zadání studie, která má stát 8 000 000 Kč, její výsledek je prakticky jasný a smysl pochybný. Též by mě zajímalo kdo tu studii bude dělat. Mám pocit, že vedení městské části rozdává před volbami dárečky. Stejně jako v případě nesmyslné studie na tzv. Zlaté vejce na konci Revoluční ulice. Za 8 milionů by šla pořídit rovnou realizační dokumentace těch případných garáží,“ komentoval na Facebooku studii architekt a známý popularizátor pražské architektury Petr Kučera.

Rekonstrukce Malostranského náměstí začne v polovině letošního roku archeologickým průzkumem a opravou tramvajových kolejí, což bude znamenat omezení dopravy. Práce následně potrvají do konce příštího roku. Všechna potřebná povolení by magistrát chtěl mít do konce května.

Město bude vycházet z projektu, který nyní dokončují architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský. Ti v roce 2014 zvítězili v architektonické soutěži. Podle jejich návrhu má být na náměstí méně parkovacích míst a naopak více posezení. Vniknout má i fontána a celé prostranství se má sjednotit. V roce 2016 město na náměstí zrušilo parkoviště a pokoušelo se tam pořádat kulturní akce, ale bez většího zájmu veřejnosti.

Čtěte také: Lavičky, fontána, stromy na Malostranském náměstí? Zatím jen výměna kolejí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články