1 komentář

Roger Waters, Madurův užitečný idiot

komentář

Témata: , ,

Psychedelický rock není nejlepší možnou přípravou ke komentování světové politiky, jak dokazuje bývalý člen Pink Floyd Roger Waters. V minulosti se omezoval na typický aktivismus celebrit. Hrál na benefičním koncertu pro oběti tsunami z roku 2004 a bojoval proti globálnímu oteplování. Nyní si však našel novou kauzu hodnou následování. Podpořil venezuelského diktátora Nicoláse Madura v jeho potlačování vlastního lidu.

O víkendu venezuelská krize nabrala znovu na intenzitě. Vypršela opoziční lhůta na vpuštění humanitární pomoci do země. Mezinárodně uznávaný prozatímní prezident Juan Guaidó se tedy pokusil zorganizovat vjezd humanitárních kamionů. V následných nepokojích na hranicích zemřeli nejméně čtyři lidé a dalších 300 bylo zraněno.

Nemocnice v brazilském městě Boa Vista, které je blízko venezuelských hranic, byla podle CNN kvůli počtu zraněných na pokraji kolapsu. Dva náklaďáky s humanitární pomocí venezuelská policie podpálila, i když není jasné, jestli to bylo úmyslně. Ve zmanipulovaném hlasování zvolený Maduro tak brání dovozu jídla a potřebných léků pro socialismem těžce zkoušené Venezuelany. Málokdy je ve světovém dění tak jasné, kdo jsou ti „dobří hoši“ a kdo je „zloduch“.

Dokonce i americký senátor a aspirant na prezidenta Bernie Sanders, který se sám označuje za socialistu, Madurův režim odsoudil. Ne tak Roger Waters. Pod Sandersův odsuzující tweet napsal: „Bernie, děláš si ze mě k.rva srandu! Pokud se necháváš oblbnout tvrzením Trumpa, Boltona (poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost), Abramse (americký zvláštní zmocněnec pro Venezuelu) a Rubia (senátor za Floridu) o „humanitární intervenci“ a spolupracuješ na zničení Venezuely, nemůžeš být důvěryhodným kandidátem na prezidenta Spojených států. Nebo možná můžeš. Možná jsi dokonalý poskok 1 %.“ Jedním procentem má Waters na mysli nejbohatší Američany, kteří podle Waterse tajně řídí americkou politiku a spolupracují na destrukci Venezuely.

Waters také kritizoval benefiční koncert, který zorganizoval miliardář Richard Branson na pomoc venezuelským uprchlíkům v Kolumbii. Jeho otočka tak byla dokonána.

Samozřejmě bychom mohli nad Watersovým chováním mávnout rukou. Koneckonců je stárnoucí rocková hvězda, která má své nejlepší časy již dávno za sebou. Takový postoj již dávno přijal Stát Izrael, který Waters dlouhodobě bojkotuje. Jenže Waters je novodobým úkazem „užitečného idiota“. Tento termín, často připisovaný Leninovi, popisuje podporovatele totalitních režimů, kteří se nechali ošálit jejich propagandou. Nejznámější užiteční idioti jsou západní podporovatelé Stalina, kteří v Sovětském svazu viděli „zemi, kde zítra již znamená včera“. Lidé jako spisovatel G. B. Shaw nebo novinář Walter Duranty pomáhali krýt takové zločiny, jako byl ukrajinský hladomor či moskevské monstrprocesy. Společně legitimovali zrůdný sovětský režim, který se tak udržel mnoho desetiletí.

Waters není jediný, kdo Madura podporoval. Pochvalně o jeho režimu se vyjádřili například herec Sean Penn, režisér Oliver Stone, dokumentarista Michael Moore nebo fotbalová legenda Diego Maradona. Ti ale alespoň většinou mlčí od doby, co se Maduro projevil jako plnohodnotný tyran.

O výsledku venezuelské krize nakonec rozhodnou úplně jiné okolnosti než názory zašlých hvězd. Nezbývá než doufat, že Watersův idol padne, Venezuela se vrátí k demokracii a prosperitě, Waters prozře a o politice již navždy pomlčí.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.